| Nemessys a întrebat:

Tigarile chiar dauneaza asa de mult pe cat ni se spune? Sau sunt doar miciuni care sa-i faca pe fumatori sa se lase de ele?

Răspuns Câştigător
| vladorcolac a răspuns:

Da si nu. Tutunul e o vitamina naturala foarte puternica, in corpul uman exista receptori de tutun si canabis, adica daca inveti sa iti controlezi corpul mai eficient poti sa obtii aceleasi efecte producand substantele singur in corp. Iar motivul pentru care exista acesti receptori, e deoarece sunt conectati. Acuma sa revenim la tigari, tigarile din ziua de azi dauneaza datorita hartiei ce contine gudron, acum, eu sincer fumez de cand aveam 4 ani, pana acum 30 de ani. Sunt fost campion de arte martiale, antrenor personal, traiesc o viata sanatoasa si ma simt ca la 16 ani, majoritatea tigarilor de azi nu contin tutun deloc, doar hartie reciclata colorata apoi cu arome artificiale de tutun, asta ofera afectiuni de sanatate, mai exista cateva firme care vand tutun adevarat cum ar fi Marlboro si Winchester. Pozele alea dragute de pe pachetele de tigari nu au nici-o legatura cu fumatul, spre exemplu poza cu un barbat cu o gaura in coaste cica dupa operatie pulmonara, ei bine e complet falsa, domnul acela chiar aparuse la TV acu vreo 10 ani cand avusese un accident si in gaura aia era ditamai creanga de copac, operatia la plamani se face pe spate prin taierea coastelor nu prin lateral. Poza cu piciorul parca mancat e o poza cu o persoana care a fost muscata de picior de o vaduva neagra. Toate pozele sunt luate de pe internet cu intentia de a speria si manipula mintea oamenilor. Acuma, mai e inca o chestie, daca meditezi si faci exercitii de respiratie o sa poti sa iti controlezi mai bine corpul si sa realizezi ca depinde de tine daca dauneaza sau nu.

33 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti se pare gluma miile de cazuri cu bolnavi de cancer de plamani? Ca mie nu mi se pare!
Mai ales ca, este dovedit stiitific deja, ca fumatul dauneaza plamanilor si produce cancerul de plamani.
marea problema este ca fumatorilor nu le pasa pana in ziua in care li se afce rau si din acea zi totul se inrautateste, nemaiputand respira. Mor in chinuri desigur, de nemilosul cancer, care isi ia tributul dintre cei care i-au ridicat munti de fum.

| Drimmero a răspuns:

Eu sunt intr-o dilema si mai mare, daca sunt atat de nocive toate aceste alimente impreuna cu tigarile, alcoolul si multe altele,, de ce dracu se mai vand? Exista si o mare exagerare cand se spun despre nocivitatea lor, dar un adevar au, adica obisnuinta provoaca lucruri nesanatoase, in cantitati mici nu exista toxicitate.

| Nemessys explică (pentru Drimmero):

Se vand pentru a face bani. Clientul trebuie sa cumpere cat mai mult si cat mai des, de asta trebuia sa devina dependent.

| Drimmero a răspuns (pentru Nemessys):

Pentru asta existau ONG-uri pentru protectia consumatorului care sa faca 'dreptate', deci cum ziceam, o mare vrajeala ni se baga pe gat, exista un adevar, dar nu cel pe care il auzim noi care e inzecit de exagerat.

| Catrice a răspuns:

Nu, sunt perfect sănătoase! Poți fuma cat vrei, doar sunt banii tăi (sau ai părinților). Tu o sa fii acela care peste 20-30 ani o sa dea banii pe 100 medicamente.

| Nemessys explică (pentru Catrice):

Cred ca multi, mai ales tu, chiar nu aveti ce face cu viata voastra si va plictisiti rau de tot pe la ora asta incat stati pe TPU si dati raspunsuri atat de tampite.
1. Multumesc pentru raspunsul super inteligent pe care mi l-ai dat.
2. Mai lasa sarcasmul
3. Nu sunt fumator.

| Catrice a răspuns (pentru Nemessys):

Asa e frate, am o viata super plictisitoare!
Ca sa știi, țigară e ca un drog, pe care nimeni nu-l promoveaza ca fiind benefic pentru sănătate. Ca și E-urile pe care le menționezi și care au fost și sunt subiectul multor reportaje. Sau dulciurile. Sau consumul excesiv de carne. Sau alcoolul. Sau te doare deja căpșorul de la prea multe curiozități?

| Nemessys explică (pentru Catrice):

Asta este raspunsul pe care voiam sa-l vad.

| Catrice a răspuns (pentru Nemessys):

Ma bucur.

| Andreeush a răspuns:

Sunt daunatoare dar depinde de cine vrea sa le cumpere.

| Frank51 a răspuns:

Si cum ar mai face profit fabricile? De ce as ajuta un dependent sa se lase de tigari ca apoi sa nu mai cumpere de la mine? E simplu, fumezi pe plamanii tai, daca tu iti asumi ca fumezi, nu regreti eventualele daune, cancer, astm, si altele. Tata s-a sufocat in somn din cauza la astm provocat de tigari(a fumat 30 de ani), s-a lasat acum 2 ani si de atunci e alt om. Am dat un exemplu din realitate ca sa te convingi ca dauneaza, nu cum spun unii oameni ca nu patesti nimic. Desigur ca nu mori de la o tigara, daca fumezi un pachet pe zi timp de ani de zile imagineazati ce culoare au plamanii tai, esofagul tau, laringele, etc, si in ce stare le-ai dus... le-ai luat jumatate din randament.

| minrest a răspuns:

Cea mai mare parte din pretul pachetului de tigari este o acciza, zisa si taxa pe viciu, pe care o ia statul. Atunci de ce te-ar indemna statul sa nu mai fumezi, cand el castiga aceasta taxa din faptul ca tu fumezi? Tocmai pentru ca fumatul este daunator, si statl pierde mai mult prin sanatatea precara si decesul prematur al fumatorilor decat ce castiga prin taxa pe viciu.

| aXy99 a răspuns:

Poate se exagereaza putin, depinde cine iti spune si ce, dar cu siguranta dauneaza, mai ales pe termen lung. Unii sunt mai rezistenti, altii mai sensibili, sunt oameni care au 100 de ani si fumeaza, dar si altii care fac cancer pulmonar dupa cativa ani de cand s-au apucat de fumat. Mirosul urat impregnat in piele si gura, oboseala, dependenta se instaleaza repede.

| Donsavas a răspuns:

Eu personal am simtit cum mi se irita stomacul de la cateva tigari si ce crezi, nu ma linisteau, ba chiar imi produceau nervozitate si un rau de cap.

| Nemessys explică (pentru Donsavas):

Deci tigarile au efecte diferite de la persoana la persoana. hm.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Simplul fapt ca e singurul produs cu poze cu mortaciuni si alte chestii pe ele, arata ca e destul de nociv. De ce ar incerca cineva sa-i convinga sa se lase altfel? Ce ar avea de castigat din asta?

In familia mea toti fumeaza cate 2 pachete pe zi, toti tusesc pana le vine sa vomite, toti au probleme cu dantura, cu stomacul, cu efortul, piele ingalbenita, nu mai zic sevrajul in care intra daca raman fara tigari, se urca pe pereti, fac crize de nervi. Primul sfat pe care il primesc ai mei de la orice medic e sa lase tigarile laughing. Poate nu au facut cancer inca (doar ulcer taica-miu), dar sanatoase nu au cum sa fie. Sunt oameni care traiesc mult cu toate bolile pamantului, daca arata sanatos nu inseamna ca si sunt, iti zic din experienta, ca bunicul a trait 90 de ani (dintre care 40 i-a fumat), si cand a fost pentru prima data la medic adica la varsta aceea, i-au gasit o gramada de boli cu care traia de ani de zile, doar avea o viata activa si asta il ajuta mult.
Bunica prietenei mele, o femeie care n-a fumat, n-a baut niciodata, a murit BRUSC de ciroza. Niciun simptom nu a simtit. Unii sunt mai sensibili. Altii, ca bunicul meu, au un organism mai puternic. Dar asta nu inseamna ca fumatul nu dauneaza.

| Plato a răspuns:

De ce ar vrea cineva sa te faca sa te lasi? Daca nu sunt nesanatoase, de ce te-ar opri cineva sa-i cumperi produsul? Putem sa fim logici pentru o clipa?
Sunt foarte, foarte dăunătoare, dovedit in toate modurile posibile.

| Nemessys explică (pentru Plato):

Despre tigari si cat de daunatoare sunt ele se vorbeste foarte mult, insa despre prostiile care se baga in alimente si cam ce ar fi in,, spatele scenei" nu vorbeste nici naiba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Esti fumator? Tu realizezi ca mai bine esti ditamai obezul, mananci toxine si respiri aer poluat decat sa fumezi. Adica fumatul e cel mai rau lucru din lume dupa parerra mea(am 15 ani apropo)

| Nemessys explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt fumator. Si da, ai dreptate. Insa de la acele toxine nu devii dependent (cel putin eu, dupa atatia ani de consumat saptamanal sucuri m-am lasat extrem de usor ).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Corect

| AC4S4 a răspuns:

Nu sunt minciuni. Tigarile sunt, intr-adevar, daunatoare pentru cel care fumeaza (dar si pentru cei care stau in fumul de tigara).

| Nemessys explică (pentru AC4S4):

Eu nu m-am referit la faptul ca sunt minciuni si ca are fi 100% sanatoase ci la faptul ca prea se exagereaza cu chestia asta si ca le prezinta ca fiind mult mult mai periculoase decat sunt cu adevarat.

| AC4S4 a răspuns (pentru Nemessys):

Sunt oameni pe aici care ți-au prezentat propriile experiențe. Țigările sunt foarte dăunătoare.

Răspuns utilizator avertizat
| Felissa13Eden a răspuns:

Eu iti zic experienta personala.
M-am apucat de fumat pe la 15 ani ca sa slabesc( pentru o cariera in modeling) si, da a functionat, am ajuns unde voiam, dar au fost urmari grave. Dupa aproximativ 3 ani de fumat am inceput sa am probleme cu ficatul si stomacul, am fost la un pas sa fac ulcer si in prezent nu pot sa respir foarte bine.
Asa ca, da, tigarile chiar sunt foarte rele.Toti cei care fumeaza mai mult de 5 ani risca sa faca o "minunatie" de cancer de care nu mai scapi.

| Nemessys explică (pentru Felissa13Eden):

Atunci cum se explica ca multe persoane fumeaza de decenii intregi si sunt chiar sanatosi (in exterior) si ei posibil sa nu (prea) simta diferenta?

| Felissa13Eden a răspuns (pentru Nemessys):

Depinde foarte mult de organism.
Cu tigarile e ca la ruleta ruseasca, nu stii daca o sa faci cancer, sau nu, poti doar sa previi.

| Ana1687 a răspuns:

Probabil sunt, nu iti fac rau acum dar pe termen lung o sa te afecteze si in plus iti dau dependenta, daca fumezi 1 luna deja e greu sa te mai lasi, cu toate ca oamenii stiu asta continua sa fumeze
Ps nu am nimic cu fumatorii, si eu fac parte din ei happy

| dmstefania a răspuns:

Tigarile contin tutun. Tutunul este nociv pentru viata omului. De fiecare data cand fumezi o tigara, pierzi 3 minute din viata ta!

| Nemessys explică (pentru dmstefania):

De ce nu 3 minute si 2 secunde?

| dmstefania a răspuns (pentru Nemessys):

Fiindc aasa stiu eu ca este

| bibix3 a răspuns:

Tigarile pot face rau daca sunt consumate exagerat.Doctorii mai recomanda din cand in cand unora. Tigarile produc cancer si acum depinde ce tip folosesti pentru ca mult conteaza si asta