| 141414 a întrebat:

Tocmai am aflat ca o fosta colega, care tocmai a terminat clasa a 8a, a intrat a 4a la liceul mircea cel batran din constanta, dar se va duce la un liceu din medgidia, fiindca mama ei vrea sa-si faca o vila si economiseste banii, iar bunica ei, care a crescut-o, are o pensie prea mica pentru a-si permite sa o tina la acel liceu. Ea este o fata foarte buna la invatatura care, de cand era in clasa a 2a s. a dedicat scolii ei, devenind un simbol al ei. Are foarte multe rezultate demne de admiratie la olimpiade si concursuri. Merita apreciata si sustinuta, dar situatia la liceul la care va merge nu o va ajuta de loc, chiar din contra. In medgidia se pierde...cum o pot ajuta?

Răspuns Câştigător
| PinkPanther a răspuns:

Pai daca mamei ei nu ii pasa destul de mult de ea incat sa ii ofere o educatie buna nu prea ai ce sa faci. Oricat de mult ar invata, bursa de liecu sa da in baiatie de joc, de abia daca e putin mai mare decat alocatia. In cel mai bun caz ar putea vorbi cu mama ei sa o cazeze in caminul liceului, e mai ieftin asa si are si masa asigurata.

3 răspunsuri:
| Eka7Lyzza a răspuns:

Buna.
In primul rand muta intrebarea la cauze nobile.
Din cate am inteles sta mai prost la capitolul financiar.
Tu nu o poti ajuta cu banii daca zici ca iti e prietena, o poti ajuta cu sume mai mici daca parintii tai te lasa, dar o poti ajuta ff mult incurajand`o. Aici conteaza de strategia ei, daca ii place cartea si sa invete, va fi premianta oriunde. Si in cazul in care e asa f buna va primii o bursa, care poate duce traiul in liceul respectiv, plus ce o mai ajuta bunica ei, tu si alte persoane este suficient.
Succes:*

| AdinaELA a răspuns:

Buna!
Tu,din pacate, o poti sustine doar moral.Sau, daca problema e la transport (nu ai zis unde sta), va puteti informa daca liceul respectiv plateste naveta elevilor.Va fi destul de dificil la inceput, dar se va obisnui.Eu am facut naveta timp de 8 ani, din clasa a 5-a, pe o distanta de aproximativ 20 km.Schimbam 2, uneori chiar 3 mijloace de transport, iar in ultimul an naveta a fost platita de liceu, de minister...nu stiu exact.Dar, daca ii place sa invete, fi sigura ca va invata oriunde.De multe ori se intampla ca liceele mici sa aiba profesori mult mai buni si mai implicati decat cei din liceele importante.Iti spun asta din proprie experienta.Multa bafta!

| 141414 explică:

Mentionez ca nu prea o pot ajuta financiar nici eu, iar in liceul acesta din medgidia nu prea se fac ore, profesorii nu sunt prea buni si e fff periculos, sunt multi elevi care se ocupa cu ilegalitati si numai la scola nu le e gandul. Nu s.a nascut in orasul potrivit, din pacate. As vrea sa o ajut mai mult.incurajarile nu mai au prea mare efect cand stii ca parintilor tai nu le pasa de tine, chiar te demoralizeaza sa stii ca si altii stiu de suferinta ta.