| BloodyAngel1900 a întrebat:

Tot aud satanisti...de ce? Ce inseamna satanism pentru voi? Simbolurile, hainele, atitudinea?

Răspuns Câştigător
| skiziiskiz a răspuns:

Mda.pai...cunosc destui oh go on{nu sunt satanista}
pai ei il cinstesc pe Diavol, nu cred in Dumnezeu.au si ei o biblie, dar e satanista I don't want to see.Au tot felul de ritualuri, gen sa stea in cimitir si sa citeasca din biblie, iar diavolul ntra in unul din ei si il ucide...sau omoara pisici{crying}
hainele...pai cei pe care ii cunosc eu se imbraca normal.
atitudinea: debordanta! nimeni sa nu indrazneasca sa se puna cu ei,batausi, agresivi... fumeaza, se drogheaza...
Au tot felul de obiceiuri ciudate...la mine in oras este pestesa satanistilor,si am auzit ca daca intra o fata si un baiat, cel mai usor iese baiatul cu pielea smulsa cu pensata{aucii!}, iar fata violata{in cel mai bun caz}...

sper ca te-am "luminat"
Fundita?:*:*

| AirănMeidăn a răspuns (pentru skiziiskiz):

Satanistii nu se drogheaza, nu fumeaza neaparat(P.S. exista persoane care il slujesc pe Dumnezeu si fumeaza), nu omoara pisici(eh, mai sunt cazuri, dar sa stii, aia nu sunt satanisti, sunt niste bolnavi psihic).
Ritualuri sunt multe. Dar nu citesc din Biblie in cimitir. Ala/aia care ti-a zis ori a facut misto de tine ori e prost/proasta.

| Ankhulnb a răspuns (pentru skiziiskiz):

Află ce fac SATANIȘTII! N-o să îți vină să crezi!

http://www.seruah.com/ce-cred-altii-ca-facem-vs-ce-facem-noi.html

Creștinismul,evreii și o contradicție biblică ipocrită:

http://www.seruah.com/......blica.html

Află de ce suprimă și denigrează creștinismul sexualitatea și femeile:

http://www.seruah.com/......meile.html

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Satanistii sunt acele persoane care isi lauda propriul Diavol nu le plac de Dumnezeu dar le plac de cel rosu.

| Piuliță a răspuns:

Satanismul modern este o filozofie bazată pe Biblia Satanică și pe Biserica lui Satan, fondată de Anton Szandor LaVey. În această filozofie, Satan devine un simbol pozitiv, arhetip al sinelui și al egoismului. Deși este asociată în cultura populară cu ritualuri ce au în prim plan violența și cruzimea, filozofia Bisericii Satanice are la bază următoarele caracteristici:

Individualismul fundamental, bazat pe conceptul nietzschean că individul este singurul responsabil pentru viața sa și că trebuie să se ridice peste perceputa conformitate a maselor pentru a găsi o cale în viață. În acest sens, satanismul fiind influențat de libertarianism, LaVey declară că „sataniștii sunt născuți nu făcuți... au o boală numită independență". De asemenea, sataniștii se opun religiilor care plasează oamenii într-un raport de subordonare față de zei (creștinismul, islamul, iudaismul etc.).

Denumirea curentului satanist modern pornește de la „Satan", adversarul spiritual al demiurgului din tradiția religioasă iudeo-creștină, nume folosit pentru a simboliza respingerea de către sataniști a principiilor majore ale religiilor iudeo-creștine.

Simbolul Satan – în satanismul modern nu este zeu, ci doar un simbol pentru dumnezeu, care la rândul lui este performat și satisfăcut de satanistul însuși. LaVey propune că toți zeii sunt creații ale credincioșilor și că în acest fel venerația zeilor este prin extensie, venerația creatorului acestor zei (credinciosul). O dogmă a satanismului modern este: „Eu sunt dumnezeul meu". Cel mai important eveniment din calendarul satanic este ziua de naștere a credinciosului, aceasta reprezentând și nașterea dumnezeului său. Un fapt surprinzător despre satanismul modern este că Satan, perceput ca „diavol" în cultura populară, nu este venerat, fiind considerat doar un arhetip literar care este un exemplu de opoziție față de umilință și credință. În filozofia laveyană, cultul „diavolului" este văzut ca fiind doar o inversare a creștinismului și o înțelegere greșită a satanismului.
Satanismul nu forteaza oamenii sa creada in ceva ce ei nu doresc. Satanismul este probabil cea mai flexibila religie cand vine vorba despre credinta. Satanismul incurajeaza individualismul.

1. Satan reprezintă indulgenţă, în loc de abstinenţă!

2. Satan reprezintă existenţă vitală, în loc de promisiuni spirituale irealiste!

3. Satan reprezintă inteligenţă pură, în loc de ipocrizia în care oamenii se complac!

4. Satan reprezintă bunătate pentru cei ce merită, în loc de dragoste irosită pe ingraţi!

5. Satan reprezintă răzbunare în loc de întoarcerea celuilalt obraz!

6. Satan reprezintă responsabilitate pentru responsabili în loc de îngrijorare pentru vampiri psihici!

7. Satan reprezintă omul ca un animal printre animale; uneori mai bun, alteori mai rău decât cele ce merg pe patru picioare, şi care datorită > a devenit cel mai vicios dintre ele.

8. Satan reprezintă toate aşa-zisele păcate, pentru că ele duc la mulţumirea fizică mentală sau emoţională!

9. Satan reprezintă cel mai bun prieten al Bisericii, pentru că a ţinut-o în afaceri în tot acest timp! (Cele 9 afirmatii sataniste din biblia satanista a lui Anton Szandor LaVey).
Fundiță?

| Ivonaaa a răspuns:

Dupa părerea mea, aceste persoane neaga existenta binelui sau cred ( greșit bineînțeles ) ca puterea răului este mai mare. Ele invoca răul prin diferite ritualuri si incantații. Cred ca persoanele de genul acesta nu ies prea tare in evidenta din cauza hainelor sau a atitudinii, iti poti da seama de acest lucru doar dacă stai la o discuție elaborata cu o persoana de gen. Sfatul meu este sa ii eviți și sa nu-ți pierzi credința în Dumnezeu! Sper ca te-am ajutat! happy

| BloodyAngel1900 explică:

Piuliță am spus pentru tine! nu definitia din dictionar!