| LoveLebadaa a întrebat:

TPU am o problemă...nu stiu ce i-a făcut fratele meu mai mic calculatorului dar acum cand apas y imi apare z si invers, pe tastatura cu cifre si semne speciale nu imi mai apar semnul exclamarii, arond etc ci! " # ¤ % & / ( ) =? *. În loc de paranteze imi apar Ă î ă Î, Ş si ş in loc de doua puncte sau punct si virgula etc! Ce sa fac?

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În mod normal tastatura este setată pe limba engleză.De aceea nici nu se poate scrie cu diacritice.
La un moment dat s-a apăsat pe o tastă și s-a translat pe scrierea în limba română. La care setare, tastele își schimbă indicația așa după cum ai spus tu.
Caută acel RO sau EN ( în bara de jos, dreapta, de obicei) și modifică.

| Carmen100 a răspuns:

A schimbat limba tastaturii probabil happy

| ionut258 a răspuns:

A schimbat limba tastaturii, vezi in zona ceasului unde scrie Ro si schimba pe En sau apasa alt+shift

| vardolnicusor a răspuns:

A schimbat limba tastaturii... Vezi ca jos acolo pe bara langa ceas trebuie sa ai o iconita pe care scrie Ro, din Ro comuniti in En adica in engleza happy... Cel putin eu atat stiu deoarece fratele meu asa imi face mai mereu laughing. Sper ca te-am ajutat. happy

| LoveLebadaa explică:

Aaaa stiu despre ce este vorba doar ca nu-mi apare acel Ro. sad