| BAIATUL a întrebat:

TPU. Daca cei care asculta manele sunt considerati inculti, prosti, cocalari, analfabeti si etc. cei care asculta muzica straina spun ca din manele nu intelegem nimic dar ei majoritatea celor care asculta muzica straina nu inteleg 1 cuvant din toata melodia dec o asculta pentru ca nu vor sa para cocalari dar eu pe acele persoane le consider (cocalari) finndca eia sculta un gen de muzica despre care nu stiu nimic si nici amcar nu inteleg ceea ce incerca artistul respectiv sa transmita prin acea melodie.Si sa fim seriosi nu cred ca este vreo persoana care nu a auzit in viata ei macar 1 manea findca vrei nu vrei o manea tot auzi fiindca traim intr-o tara libera si poate fiecare sa asculte ce vrea. Voi ce parere avti? Funda raspunsul cel mai clar si adevarat.

15 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DeeaUcideVisse a răspuns:

Hai sa iti spun o chestie cat mai adevarata `straight face
prin chestia asta de intrebare ai jignit mai mult de jumatate diin comunitatea TPU.straight face
Sti de ce sunt cosiderati cocalari manelisti`?
oare de ce `laughing nu ai vazut videoclipurile cu fetele alea cu fustite mai mici cu 2 marimi decat le-ar fi necesar`straight face`si pentru ca mai mult de 3 cuvinte dintr`o manea nu sunt articulate corect`straight face si in plus sa fim seriosi straight face ` chiar iti plac grasele alea din videoclipuri care nici nu stiu sa danseze straight face`...`
si tu chiar vrei sa spui ca pricepi mai mult de 2 boabe din manele straight face` uite ca eu ascult numai muzica usioara AC\DC` Rihanna` Fergie `Black eyes Peas `Evanescence ` Gorillaz si multi altii` dar desigur ca tu nu ai cum sa fii auzit de ei devreme ce estii...coca`

si pentru cultura ta generala (ca se vede ca ai nevoie oh go on ) `nu e nevoie sa pricepi ce zice cantaretul ca sa simti melodia straight face

` acum sunt sigura ca toti pupincuristi de pe TPU o sa scrie : "daa frate ai dreptate " doar pentru o fundita amarata straight face oh go on

*ma astept la 100000 de voturi de stupid`straight face daa` mi se rupe oh go on

| BAIATUL explică:

De exemplu aceasta melodie este manea dar nu mi se pare ca sunt cocalar daca o ascult.http://www.youtube.com/watch?v=b7DpS5nPLUc&feature=related ce parere aveti?

| BAIATUL explică:

Cei care asculta alte genuri de muzica de ce ma fac pe mine cocalar findca ascult doar manele de dragoste si nici acelea toate nu imi plac alea cu banii mei valorea mea cu fratii mei cu familia mea cu bautura si femie si alte chestii din astea am zis ca ascult doar melodii de dragoste si acelea nu sunt in dezacord lingvistic.

| LiveYourLife a răspuns:

Parerea mea este ca fiecare asculta cei place
eu cel putin ascult toate genurile
eu nu inteleg de ce unii zic ca manelele te analfabetizeaza, dar de exemplu muzica Rap unde majoritatea versurilor au cuvinte vulgare ce sa mai zic de asta
fiecare este liber sa asculte ce vrea atat timp cat nu comenteaza de ceea ce asculti altii

| αndï a răspuns:

Scuza-ma, faci o confuzie, persoanele nu sunt inculte pentru ca asculta manele, ci asculta manele pentru ca sunt inculte, e o discrepanta intre ce crezi tu ca e adevarat si ce este de fapt. Plus de asta ce descrii tu acolo e foarte ambiguu si ce incerci sa aflii este maxim de superfluu dar din cate am inteles iti pot spune ca parerea mea despre strainii pentru care limba romana este ceva incomprehensiv e ca ar ascultao pentru negativ/instrumenta;... Ce pot sa zic, unele ritmuri suna atractiv, sunt bine realizate, apreciez muzica, dar versurile sunt retardate si numai un om cu inteligenta unui cartof s-ar putea regasi in ele... Sper ca ti-am clarificat dilema big grin

| ionut1369 a răspuns:

Sunt niste basinosi aia de fac atata haz ca cei care asculta manele sunt nu stiu cum si nu stiu ce, sa fim seriosi pana la urma nu are asa mare importata ce gen de muzica asculti cu nivelul intelectual al fiecaruia.pana la urma nu poate spune cineva ca asculta un singur gen de muzica ci pur si simplu sunt melodii care iti plac indiferent de gen sunt

| MuresanVlad a răspuns:

Nu cred ca acest cuvant, "cocalar", ar trebui sa fie incurajat sa fie folosit, pentru nimeni nu ar dori sa fie chemat in acest fel. Drept sa fiu, si eu am ascultat muzica indiana, si araba, si braziliana, dar de aceasta nu sunt cocalar. Problema este cu manelele ca nu reflecta deseori ceea ce numim noi normalitate sau bun simt. Sunt legate doar despre bani si viata de om bogat, de viclenii si alte chestii, ceea ce pe majoritatea din lumea de astazi nu ii prea intereseaza, nu au nici un sens si nu exprima prea multe luccruri, asa cum o melodie clasica, romance, indiana sau alte genuri, pot transmite. Manelele nu au personalitate, si problema este ca daca nu ar fi fost aceasta combinatie de muzica tiganeasca si altele, poate ar fi iesit ceva mai okbig grin Te rig sa ma scuzi daca spun ceva nepotrivit, dar cred ca nu ar trebui sa judeci oamenii dupa genul pe muzica pe care il asculta, nu ajunge ca sa realizezi ce fel de paroana este, ci trebuie mult mai mult studiu sa poti face astahappy

| harciog a răspuns:

Baiii,du-te bai si asculta in continuare.Crezi ca se merita sa pierzi "bucati serioase"cit stai sa ne explici noua? Traieste muzica care-ti place frate dar nu da potentiometrul la maxim ca fac alergie la prosti.

| Emilia23 a răspuns:

Fiecare asculta ce vrea!batting eyelashes. de exemplu cineva care asculta manelele... asculta pentru ca ii place. happy ok>? nu va intereseaza pe voi! si numai comentati aiurea oh go on. ca doamne urasc manelele. bine! tu le urasti.happy. asta ebatting eyelashes. dar daca cuiva ii plac mannelele sh tie nu. il lasi in pace oh go on. nu ii dai sfaturi sa nu mai asculte manele sau altceva oh go on.;;].

| Pysko13 a răspuns:

Pai...nici eu nu ascult manele doar o singura melodie mi-a placut si imi placelove struck in rest...cateva au versuri faine dar ritmu i uneori penal.straight face. si mie imi place muzica straina si inteleg c zice in ea:X si eu cred ca un cantarets strain i mult mai bun decat unu d manele. ei vorbesc in cantecele lor doar despre bautura si femeilaughing hai sa fim seriosilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Tu clasifici oamenii in cocalari si pitipoance
2... dupa genul de muzica pe care il asculta?

| Hutzy95 a răspuns:

Nu exista om sa nu fi ascultat macar odata in viata manele. corect
dar de ce?
e obligat la propriu sa asculte ce asculta altii, eu am un prieten care asculta manele non-stop, cand merg cu el undeva numai manele baga, il rog sa dea pe radio ca nu imi plac manelele si el da mai tare zgomotu ce se aude, de aia majoritatea oamenilor nu asculta manele, cand esti cu cineva in masina si asculta un gen de muzica in aara de manele si ii zici ca nu iti place el te intelege, dar pe manelisti ii doare in varfu muntelui, iti baga manele la greu, maneaua e un zgomot de proasta calitate

| Robu_Gabriel_1975 a răspuns:

Vechea replica a cocalarilor : fiecare asculta ce vrea dar eu as zice in felul urmator: fiecare asculta ce intelege!

| Denisa_Daiana_2000 a răspuns:

Eu ascult manele si nu sunt inculta sau analfabeta ok nu mai com aiurea si cred ca toti ati auzit o manea macar in viata voastra ok si asculta cine ce vrea nu com voi astia mai desteptii care dati sfaturi