| BAIATUL a întrebat:

De ce sunt considerati inculti cei care asculta manele? Eu ascult manele si recunosc faptul ca nu ai ce invata de la ele fiindca nu transmit niciun mesaj si au unele versuri in care subiectul si predicatul sunt in dezacord, dar eu ascult numai manele de dragoste finndca unele din ele transmit cate un mesaj chair foarte clar si real dar cum am spus si al inceputul intrebarii de ce sunt considerati inculti, analfabeti cei care asculta un astfel de gen de muzica finndca eu ascult manele dar nu vorbesc gresit si nu scriu gresit si nu copiez anumite fraze din melodii. Ce vreau sa spun este ca eu nu copiez anumite contexte din manele cum fac altii deci sunt considerat incult sau analfabet de carte iubitorii altor genuri de muzica? Cine are mai multe argumente imi poate lasa id in privat.

Răspuns Câştigător
| Barbiiie95 a răspuns:

Recunosc ca si eu ascult manele si imi plac foarte mult,suntem numiti "cocalari' deoarece abordam acest gen de muzica care candva era la moda si asculta toata lumea,acum din cate am vazut la moda e stilul emo,rock-ul si toate cacaturile astea, eu sunt sigura ca atunci cand erau la moda manelele cei care azi ne numesc pe noi "cocalari" au ascultat si ei manele, dar acum le place sa se dea smecheri ascultand rock si injosindu-i pe cei care asculta manele numindu-i in fel si chip.Cand manelele erau la moda nu se auzea cuvantul "cocalar".

| Чернобыль a răspuns (pentru Barbiiie95):

Rock-ul e ****?
Manelele voastre sunt de ****!

7 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Pai cam da.Manelele sunt cantate in mare parte de...un fel de rromi, mai modernizati asa.Dar manelele sunt melodii pentru dusmani, cu bani si cu frati ca altceva nu auzi.Deci naspa.

| BAIATUL explică:

Nu este adevarat mdany findca sunt si manele frumaose de exemplu cele de dragoste.Eu am pus intrebarea asta finndca am deranjaza cand cineva ma face cocalar asa cum m-a facut si s3niorita pentruc a eu ascult acest gen de muzica dar nu folosesc cuvinte in dezacord si nu ascut tipul ala de melodii cu dusmani cu frati cu bani specifice (tiganilor) (rromilor).

| PisicaRoz a răspuns:

Nu inculti, sunt cocalariwinking

| PisicaRoz a răspuns:

Imi pare rau ca ai inteles gresit nu am zis de tine uite Reformulez ca sa intelegi ce vroiam sa spun: nu inculti, sunt considerati cocalariwinkingsper ca acum vei intelege ca nu te-am jignit sau cevahappy

| Innocence a răspuns:

Sunt deschisa si recunosc ca printre gusturile mele in materie de muzica se numara si acest gen( in proportie mai mica decat genurile house/club/dance/pop s.a.m.d. dar se numara). Asta nu inseamna ca sunt de etnie rroma, ca ma arata lumea cu degetul pe strada " uite manelista!", ca sunt inculta, analfabeta, ca nu sunt in stare sa plasez o cratima si sa leg o propozitie cap-coada. Daca iti place o anumita melodie nu inseamna ca iti plac TOATE melodiile care se incadreaza in acea categorie, in niciun caz. Fiecare om are nevoie de intimitatea lui, de libera alegere. Daca tie iti incanta auzul si iti face placere sa o asculti timp de 3-4-5 minute, cat dureaza, de ce sa am ceva impotriva? A, da. Uitam. Recunosc ca nu imi place cand vad pe strada indivizi cu creierul cat o coacaza, cu mobilul pe genunchi, ascultand o "lalaitura" care chiar ma zgarie pe creier. Ascult in spatiul meu si nu incerc sa-l incalc pe al altora. Si mie imi place la nebunie sa ma distrez pe o manea la o petrecere (gen nunta, majorat), dar nu inseamna ca traiesc din acest gen. Nu. Chiar, a propos de ce spuneai in legatura cu mesajul transmis, asa e. Unele nu au, si totusi e similar cu al altora. Eu nu ma bazez intotdeauna pe mesaj, neaparat, pe mine la o manea ma atrage deseori ritmul, linia melodica si uneori si vocea solistului, pentru ca sunt unii care au calitati vocale.
Cum era? 90% asculta manele-10% nu recunosc, sau invers? Am avut surpriza acum, la banchetul din clasa a 8a, sa observ ca, colegi care "radeau" de mine ca mai ascult o manea doua, se "rupeau" pe ele de zici ce-i aia.laughing
Deci, stai linistit ca atata timp cat reusesti sa imbini utilul cu placutul si sa nu exagerezi nu are de ce sa te catalogheze cineva drept: incult, cocalar, analfabet s.a.m.d.winking
Sa ai o zi buna!:-)

| anka89 a răspuns:

Lasa-i pe toti sa zica daca nu le plac d c mai cauta sit-uri de manele inca, doar ca sa dea dislike? traim intr-o lume libera si putem face ce vrea, puten avea parerile proprii si nu da atentie la ce zic altii.De exemplu mie imi plac anumite manele mai ales cele de prin 2005-2006-2007-2008 sunt inca faine si nu pot auzi muzica rock o urasc, dar asta nu inseamna ca am ceva de zis despre cei la care lle place rock-ul.asa ca suntem diferiti si nu da importanta la ce zic altii la urma urmei toti am ascultat si ne-am distrat pe manele.hee hee