| Yo98 a întrebat:

TPU help mee! E prima data cand vreau sa primesc un colet prin posta si nu stiu unele lucruri.Pot sa primesc acest colet la un oficiu postal din alta localitate fata de cea in care locuiesc? Si cum aflu eu cand imi soseste coletul?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da - dar numai la Post restant (prin Poșta Română). Ca să afli când vine, te duci la oficiul poștal indicat și întrebi la ghișeu.
Prin curier, poate fi livrat oriunde, fără restricții. Te anunță curierul când vine cu el.

| Yo98 explică (pentru mihai69):

Care e treaba cu Postul restant ca nu prea m a lamurit netul laughing

| mihai69 a răspuns (pentru Yo98):

Foarte simplu: în loc de Popescu Ion, (adresa exactă cu stradă, nr. bloc, apt. etc.) scrii:
Popescu Ion, POST RESTANT, Of. Poștal X (ce număr e el, dacă sunt mai multe în localitate), Localitatea Y
Și îl predai la Poștă.
Serviciile de curierat pe de altă parte, cum spuneam, nu țin cont de asta și pot livra pachete la orice adresă, chiar dacă nu e domiciliul destinatarului acolo.