| Ramona2205 a întrebat:

Bună! Este prima dată când expediez un colet și am ales să o fac prin Poșta Română. Întrebarea este dacă destinatarul este nevoit să meargă la un oficiu poștal pentru a ridica coletul sau dacă se livrează direct la adresă?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La oficiul poștal.

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde de greutate
coletele de marimea unui plic obisnuit sau mai mare dar care nu depaseste o anumita greutate vor fi aduse acasa (pana 100-200 de grame)
pentru cele voluminoase destinatarul va fi insintat si se va prezenta la posta in timpul scris pe mandat!

| Dismally a răspuns:

La posta trebuie sa mearga el sa il ridice, nu vine acasa decat daca alegi serviciul prioripost, e un fel de curierat al postei.

| Lioana a răspuns:

Posta Romana nu livreaza colete acasa. Poate doar daca platesti o suprataxa. Dar la o expediere normala coletele se ridica de la oficiul postal.

| CIaudiu a răspuns:

Se livreaza direct la adresa indiferent daca livrezi in Romania sau in afara Romaniei in spatiul european.

| sadrian46 a răspuns (pentru CIaudiu):

Nu este așa. Sună la oficiul poștal și întreabă. Poștașul nu livrează la domiciliu colete, numai scrisori. Va anunța printr-un bilet la domiciliu că există un colet la poștă. Trebuie să mergi acolo să ăl ridici.

| CIaudiu a răspuns (pentru sadrian46):

N-am primit niciodata instiintare. Mereu primeam coletele. Probabil pentru cele voluminoase se trimit instiintare.

| sadrian46 a răspuns (pentru CIaudiu):

Mie așa mi-a comunicat oficiul meu poștal, așa știu eu, așa este la mine în cartier.