| ravanoos a întrebat:

Trebuie in prima zi de liceu sa fii insotit de un parinte? Inafara de cunoasterea dirigintei/dirigintelui parintele mai are vreun "rol"? Ca eu as dori sa merg singur in prima zi de a 9-a, insa parintii nu prea sunt de acord, se gandesc ca poate au si ei ceva de facut acolo

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Nu e necesar sa fii insotit de parinti in prima zi de liceu. In general, in prima zi iti cunosti colegii si dirigintele, mergeti in clasa, vi se tine un mic discurs, faceti cunostinta, aflati orarul si cam atat.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dirigintele o sa il cunosca cand se vor face sedintele cu parintii, nu in prima zi de liceu. asa ca in afara sa te insoteasca pe tine nu au niciun alt rol

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trezește-te, copile, părinții nu-ți vor trăi o viață. Bucură-te de prezența lor, și lasă-i și pe ei să fie fericiți că își pot însoți fiul. Înțelege, ei nu o fac ca să te încurce, ori ca să-ți stea în cale, tot ce fac, o fac cu mândrie că au un fiu, care a crescut și-l pot vedea, în sfârșit, licean. Te asigur, că nu vin pentru a-ți cunoaște profesorii/dirigintele, ci pentru a-ți vedea bucuria de pe chip, care te însoțește. Iar dacă tu vei afișa un chip posac, posomorât, ei nu vor pricepe că tristețea ta le aparține.
Știu că ești băiat mare, și te simți mai bine singur, dar dacă dorința lor e de a te însoți, fă-le pe plac. Nu vei fi singurul licean, însoțit de părinți, și oricum, acolo, nimeni nu va ști că el sau ea e mama ta, respectiv tatăl tău. Fiindcă, nu te va ține nimeni de mânuță. Ești băiat mare, iar ei au aflat asta, înaintea ta.
Să ai zile fericite, note mari, și să te bucuri de noul an școlar, ca licean!

| Jipa95 a răspuns:

Intr-adevar, spune-le parintilor tai ca te-ai maturizat, nu mai esti la clasa a4-a sa mai vina cu tine la scoala. Dirigintele va face o sedinta imediat in zilele urmatoare asa cum este normal si atunci parintii tai va face cunostinta cu dirigintele. Si parintii mei au vrut sa vina cu mine cand era sa incep a 9-a, dar cu chiu cu vai, i-am convins sa stea acasa, si bine am facutwinking

| LTAA a răspuns:

Nu.
Parintele eventual poate sa vorbeasca cu profesorii, sa ii spuna diverse chestii, cum ar fi cel mai bine sa il abordeze la ore, ca sa invete, nr de tel in caz de probleme, etc.

| ElectronicPieces a răspuns:

Du-te singur. Chiar nu au cu ce sa te ajute ei.

Bafta