| chiftelutza a întrebat:

Trebuie sa fac o compunere si nu am nici o idee va rog ajutati/ma ii spune o intamplare la castel plzz cateva idei ce s/ar putea intampla la un castel?
o intamplare
dau fundita
multumesc

5 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Daca trebuie sa faci ceva ca o poveste scrie despre dragoste. e cea mai profunda tema care atrage. ca idee iti dau exemplu dragostea unei servitoare de la castel fata de un print, cineva mai important, dar``inalcanzable `` pentru ea. ceva cu sfarsit tragic daca vrei dar sa fie si intens. trebuie sa iasa ceva daca m-am apropiat de tema care ai cerut-o

| catthshshshs a răspuns:

Pot sa iti dau o idee macar... povestea unei fete care a fugit de acasa pentru ca avea o mama foarte rea( iar tatal este decedat) si rataceste pana ajunge la un castel.Acolo descopera o lume total diferita fata de cum stia ea pana atunci.Si descopera ca in mansarda castelului era tinut prizonier un dragon pe care nimeni nu avea voie sa il viziteze. Ea reuseste sa il vada si in acel moment dragonul se transforma intr-un print frumos. Iar cei doi se casatoresc.happy

| miumiu a răspuns:

Ei bine, ori e tema la romana, ori ca si mie iti place sa scrii! Un castel wow, nu m-am gandit niciodata, se pot intampla multe, iata cateva puncte de reper:
-actiunea se poate petrece in trecut, prezent sau chiar viitor;
-actiunea poate fi una credibila sau SF
-"protagonisti" pot fi niste copii, printese, fantome, ingrijitori sau de ce nu chiar tu!
-incearca descriere multa, dar nu plictisitoare(gen era o camera cu 4 peretilaughing-poate fi:O camera cu un aer inchis, luminata difuz doar de o candela ce palpaia lana semineul candva nou...)
-adauga putina ironie:
-intotdeauna vor fi apreciate figurile de stil
byebye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O compunere despre dinozauri si nu am idei

| runcianuloriana a răspuns:

Vreau o compunere despre o fetita nazdravana