| g3orgy a întrebat:

Ufff... m-am saturat. tata nu ma intelege deloc nu vrea sa accepte ca numai sunt fetita aia mica si ascultatoare ci ca am inceput si eu sa cresc.si imi doresc sa am cati mai multi prieteni. si poate chiar un "iubit" adica na. pupaturi imbratisari atata. nu cred ca cer prea mult. dar nu si nu am zis ok de la 15 ani inkolo cateva luni aproape un an nu mor eu dar mereu imi zice tata sa numai ma imbrac nu stiu cum ca atrag atentia bla bla bla. si ma cert mereu cu el ca vede pe nu stiut cine ca se uita la mine sigh mama imi pune parte uneori si apoi se cearta ei doi. si tot asa am incercat sa evit certurile dar. degeaba. mai nou am observat ca ma doare stomaku cand ma supar sa fie ceva pe sistem nervos? straight face
astept sfaturi si pareri. multumesc anticipat :* zi superba in continuare

4 răspunsuri:
| ☆♥spery♥☆ a răspuns:

Draga mea, știi că în ziua de azi se pot întâmpla foarte multe nenorociri: furturi, răpiri, violuri. De aceea tatăl tău e așa de grijuliu. Nu vrea ca de la o vârstă așa fragedă să ai griji și probleme în plus sau chiar să ți se întâmple ceva rău. Însă din câte mi-ai spus, tatăl tău cam exagerează cu grija. Așa că te sfătuiesc să porți o discuție serioasă cu el și să-i explici faptul că ai crescut și te poți descurca și singură. Pentru a ler spori părinților tăi încrederea în tine, încearcă să îți asumi niște responsabilități (treabă în casă, cumpărături) pentru a le dovedi părinților tăi că ești de încredere. Spune-i tatălui tău că faptul că ai un prieten nu te va împiedica să iei note bune la școală/vei învăța mai bine. Explică-i faptul că este normal ca la vârsta ta să ai un prieten. Și încearcă să găsești o cale de mijloc: te îmbraci și mai „sexi" sau la modă, dar totuși decent. Așa va fi toată lumea fericită.
Și în legătură cu durerile de stomac, poate tu pui cam mult la suflet totul. Încearcă să bei mai multă apă pe zi.
Sper că ți-am fost de ajutor și ai înțeles mesajul trimis în primele rânduri scrise de mine. Pa!

| Nimic special a răspuns:

STiu ce fel e :-

| CuppiDoon a răspuns:

Nu este pe sistem nervost dare te incordezi...

Si nu-ti face griji o sa te lase dar isi face griji nu te-ai crescut pana acum sa te fure sau sa te violeze cineva... deci si tu daca ai fi in locul lor ai face la fel.

| anca_1934 a răspuns:

Rabdare asa sunt toti parintii ceva de genu am patit si eu nu dramatiza ofera-i incredere in tine incearca sa iti asumi responsabilitate si nu da impresia ca esti naiva vorbeste cu el cerei sfatul. se va schimba cu timpul.