| June20 a întrebat:

Buna! De aproximativ 2 luni ma confrunt cu o situație prin care nu am mai trecut pana acum. Nu am cu cine discuta despre asta.
Colega mea de munca m-a invitat in grupul ei de prieteni pentru diverse activități, călătorit, sport, etc. Eu am acceptat pentru ca nu am avut niciodată un grup de prieteni cu care sa ies mai des. După câteva întâlniri am observat ca iubitul colegei îmi arunca priviri, nu am băgat in seama, am zis ca așa ceva e imposibil. După aceea a început sa ma trateze cu multa atenție, cu grija, sa stea des pe lângă mine, eu am continuat sa îl tratez ca pe toți ceilalți din grup. Apoi, prin diverse pretexte, a tot deschis subiecte de discutie cu mine pe whats unde mi s-a și confesat ca tot ceea ce văzusem eu legat de atenția și grija lui erau adevărate, a recunoscut ca ma place. Eu am avut un șoc. Am încercat sa ii dau sfaturi și sa ii zic ca eu sunt doar o chestie de noutate pentru el și poate de asta i-am atras atenția. I-am zis sa încerce sa își rezolve problemele din cuplu pentru ca o cunosc destul de bine pe iubita lui (colega mea) și știu ca e o tipa ok și receptivă și ar tine cont de absolut tot ce i-ar spune. După discuția asta, planul meu a fost sa ma retrag total din grup doar ca am legat prietenii super ok și nu am putut face asta total, ne-am mai văzut intr-o seara la masa. La masa tipul continua sa îmi caute atenția, dar foarte discret. A doua zi mi-a cerut sa vorbim fata in fata in ideea ca erau multe lucruri de discutat care nu se puteau discuta prin telefon. Am acceptat, ne-am văzut, dar el era foarte, foarte stresat și îmi părea ca mai avea un pic și ceda psihic, nu-l văzusem niciodată in ipostaza asta. Mi-a zis ca s-a îndrăgostit efectiv de mine și ca nu concepe cum s-a putut întâmpla asta. Ca știe ce are acasă si ca se simte foarte rău in legătura cu ea, doar ca i se pare o situație din care nu poate iesi, ca trece prin niște sentimente prin care nu a mai trecut. Ca nu are cu cine discuta despre asta pentru ca toți prietenii lui buni sunt prieteni si cu ea. Ca ia in considerare ședințe cu un psiholog. Pusă in fata acestei situații l-am ascultat, am plusat in continuare pe faptul ca e o stare care va trece dacă nu o alimentează și ca ma voi retrage din grup. A zis ca și dacă ma voi retrage din grup, nu are cum sa ii schimbe asta sentimentele pentru mine și ca prefera sa nu fac asta pentru ca știe și el ca am legat amiciții f faine cu ceilalți oameni. Cand a plecat acasă, am mai stat in telefon, doar din dorința de a-l știi ok si atât. Următoarele zile el mi-a tot scris si când pleca de la munca tot voia sa ma sune. I-am explicat ca aceste lucruri vor crea atașament si ca cel mai bine pentru el ar fi sa nu mai discutam deloc decât amical dacă ne vom mai întâlni in grupul de prieteni, deci 0 contact. El a zis ca accepta, deși știe ca nu o sa rezolve nimic prin asta, apoi eu i-am zis ca ma gândesc si la mine, la timpul meu, la energiile mele, ca situația nu va duce oricum nicaieri. Deși nu era deloc in regula cu situația in care e, ar fi făcut orice doar sa mai accept sa vorbesc cu el, sa ma aibă cumva aproape, chiar dacă știe ca nu se poate întâmpla nimic intre noi, dar eu am respins total.

Nu pot sta de vorba cu colega mea pentru ca știu ca ar distruge-o si probabil si relația de la munca s-ar distruge. Ei sunt împreuna de 5 ani si au credit pe 30 ani pentru construirea unei case. Lucrurile sunt f complicate, am ales sa fiu supportive cu el pentru ca am văzut ca e o situație in care nu si-a dorit sa intre. Se poate întâmpla oricui sa nu mai simtă nimic pentru ce are acasă, doar ca mie îmi e f greu sa ma mai uit ok la acești 2 oameni, pe colega mea nu o mai pot asculta când îmi povestește despre concediile viitoare cu iubitul ei si planurile ei cu el si etc. Psihic am avut un șoc si nu știu deloc cum sa fac pe mai departe, fiind un grup doar de cupluri, am încercat sa nu ies in evidentă prin nimic, sa petrec timp amical cu fiecare in parte si atât. Nu știu cum s-a ajuns aici, sfaturi din experienta voastră? E o situație despre care nu pot discuta nici cu mama, oamenii tind sa judece direct, doar ca și tipul acela era distrus de propriile sentimente pe care nu și le poate controla, am trecut și eu prin asta doar ca niciodată cu bărbați care erau in cuplu pentru ca am știut mereu ca e un compromis total

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Aș spune că (în opinia mea) cel mai bine ar fi să-l blochezi peste tot și să nu mai accepți niciun fel de interacțiune cu el, decât dacă nu ai încotro, dar și atunci, numai dacă ești în cadrul grupului.
O să-i treacă până la urmă. Și chiar de nu îi trece, chiar de o fi să se despartă de colega ta, măcar nu te poate acuza nimeni că l-ai fi încurajat cumva. Dacă el e dobitoc, nu înseamnă că trebuie să îți strici tu amicițiile și situația profesională.

| Iluzionistul69 a răspuns (pentru mihai69):

Are dreptate mihai69 cam asta trebuie sa faci, adevarul va iesi la iveala daca continui sa vb cu tipul ala in continuare...

| Drimmero a răspuns:

In primul rand nu ai de ce sa te simti vinovata pentru ca nu esti, nici macar el nu este, faptul ca esti intr-o relatie nu inseamna ca automat vei avea ochi doar pentru omul ala, te vor atrage si alte persoane, de multe ori va fi ceva trecator, in alte cazuri te vei indragosti de alte persoane, atractia si indragostirea sunt ceva involuntar, nu poti controla asta, ce poti controla sunt actiunile ce vor urma si pe care le poti preveni sau sa pui capat relatiei, deci nu e nimeni vinovat pentru situatia asta. Mie mi se pare totusi dubios cum ala a facut oarecum o obsesie fata de tine desi abia te cunoaste, probabil arati foarte bine si i-ai picat cu tronc si asta ii da impresia ca s-a indragostit nebuneste, ai grija ca pare genul de om care face obsesii nasoale si nu mai scapi de el, sa nu ajungi cu el la santaje emotionale, unii sunt in stare de asa ceva, cel mai bine ar fi sa inchei contactul cu el, maxim ceva amical, profesional.

| Hammurabi a răspuns:

Poate n-o să-ți placă ce-ți spun.
Tu te folosești de ideea că tipul e "distrus de propriile sentimente pe care nu și le poate controla" ca să ai o motivație pentru care nu "tai răul de la rădăcină"?
Ești cumva mama lui? sau psihologul lui?
De ce ți-ar păsa ție mai mult de "sensibilitățile" lui, decât de colega ta? Pentru că în "subsol" te simți flatată, măgulită și îți face plăcere "atenția" lui. ( care, să fim serioși, e foarte posibil să fie o mascaradă, un teatru ieftin, pentru a obține ceea ce vrea de la tine. Ar fi foarte convenabil pentru el, având asigurată certitudinea discreției din partea ta.)
Nu vreau să-ți fac procese de intenție, e doar o "analiză pe text" atentă, a ceea ce ai scris.

Vrei să fi onestă și corectă față de colega ta și de tine?
Nu mai lăsa loc de nici un compromis indiferent de motivație, taie totul de la rădăcină iar apoi povestește-i colegei tale totul.
Vrei tu un ajutor?
Uite : De cine îțí pasă mai mult? De el, sau de ea?
Răspunsul îți va revela realitatea din mintea ta.

| sofisis a răspuns:

Contactul cu el trebuie oprit de tot. E barbat in toata firea. daca nu mai simte nimic pentru partenera lui, trebuie sa isi asume si sa isi rezolve viata. TU chiar nu inteleg de ce continui sa mergi in acel grup. Aia e...iti faci alti prieteni si gata.

| helpforyou a răspuns:

Da, a creeat o dependenta de tine.
Motivul? Esti fructul proaspat si interzis.
Cum se trateaza asta? daca nu poti vorbi cu colega ta, (am inteles situatia), cel mai corect este sa te retragi, incet, incet din aceasta situatie. Nu de alta, dar daca amani sa te retragi, o se intrii si mai adanc in povestile lui cu care incearca disperat sa te apropie de el.

Faptul ca esti singura din grup (cel putin asa am inteles) care nu ai partener, il face si mai tare sa de doreasca. Dar asta, pe langa ca ar complica enorm situatia, nici nu garanteaza ca o sa ramaneti vreodata impreuna. Ba, as spune ca as da sub 50% sanse sa se intample asta.
poti sa iti faci un prieten (nu iubit) cu care sa mergi la acele intalniri. Astfel o sa vada ca are concurenta pentru tine si va trebui sa se lupte cu oponentul lui nu cu tine. Atunci o sa vezi cu adevarat cat de barbat este.

Iti doresc succes, si iti tin pumnii, sa iesi cu bine din acesta situatie complet neplacuta.

| Hollyg a răspuns:

Spunându-i incontinuu ca nu e ok si ca o sa ii treaca, nu ai făcut nimic altceva decât sa il alimentezi. Personal, nu as fi stat la discuții, as fi pus-o pe ea in tema cu toata situația si mai departe, treaba lor. Deja esti implicată prea mult, si tind sa cred ca șocul tău a fost ca nu te-ai vazut de nasul lui si el te-a plăcut. Nu exista, sa nu încerci sa iesi in evidentă ca sa nu atragi pe nimeni. Toți iesim cumva in evidentă chiar si atunci cand nu ne dorim. 10000 de femei poate sa atenteze la bărbatul meu, daca e barbat, nu le vede. Nu-ti mai da aere de prințesină si spune-i colegei tale situația.

| Adelin0114 a răspuns:

Părerea mea vorbește cu prietena ta și spune-i adevărul eventual arătai mesajele decât sa I ascunzi asta și sa afle ca ai știut ce simte el și nu i-ai zis e mai bine sa I spui adevărul gandeste-te dacă nu i spui el odată și odată tot o va înșela sau se va desparti de ia deci va suferi poate mai mult atunci mai bine spune-i