| anonim_4396 a întrebat:

Uite pc meu. Placa de baza Gigabyte, Socket AM2, Bus Speed HT2000 MHz, Tip procesor AMD Athlon 64 FX / AMD Athlon 64 X2 / AMD Sempron / AMD Athlon, Memorie DDR2 (max 8 GB), Frecventa memorie 800 MHz, 2 sloturi memorie, System Chipset nVidia GeForce 6100, Chipset audio Realtek ALC662, Video on-board, 6 canale audio, 2 porturi USB, 2 conectori SATA. deci am placa video gigabyte 9500gt 512ram 2 gb ram, hard 250 procesor amd athon 5600+ 2.9 ghz

ziceti-mi cat consuma
pe ora
pe luna
total in leihappy

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

TU vrei sa stii daca de exemplu stiu eu sa socotesc?
Pai monitor nu ai?
Boxe nu ai? (sau astea nu consuma curent?)
Si acum ca sa ma intelegi: ca sa-ti faci un consum fix asa cum vrei tu pe ora si dupa aceea pe luna trebuie sa faci matematica toata viata si tot nu stii...decat cu aproximatie!
Intr-o ora ce poti face? Cu cat deschizi mai multe programe sau aplicatii sau jocuri cu atat creste consumul de curent pentru ca stresezi sursa, procesorul, placa video, chestia este urmatoarea ...ca in urmatoarea ora poate nu te mai joci sau nu mai folosesti toate programele care le-ai folosit in prima ora si consumul de curent scade! Asa in medie consumul pe ora a unui calculator este de300 - 400 de W adica 3-4 becuri de 100 de W! Niciodata nu poti calcula fix cat consuma decat daca il lasi pornit fara sa umbli la el si atunci ai un consum de 100-150 W.