| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare.am un pc.as vrea sa-i dau un overclock dar nu am asa ceva prin bios.deeci si la rami si la procesor.cine ma ajuta cu un prog.eu am everest dar nu m descurc. uite pc meu. Placa de baza Gigabyte, Socket AM2, Bus Speed HT2000 MHz, Tip procesor AMD Athlon 64 FX / AMD Athlon 64 X2 / AMD Sempron / AMD Athlon, Memorie DDR2 (max 8 GB), Frecventa memorie 800 MHz, 2 sloturi memorie, System Chipset nVidia GeForce 6100, Chipset audio Realtek ALC662, Video on-board, 6 canale audio, 2 porturi USB, 2 conectori SATA. Si as vrea sa-mi mai cumpar inca 4 gb de ram.ddr2.recomandatimi un magazin online dar sa nu fie pret exagerat. ce ziceti sa-r merita? adica nu stiu ce auzeam pe unii ca trebuie sa fie oarecum la fel toate componentele.in fine. deci am placa video gigabyte 9500gt 512ram 2 gb ram, hard 250 procesor amd athon 5600+ 2.9 ghz

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Stai flexat, la nivelul tau de cunostinte o sa-ti iasa fum din el.
daca vrei ceva mai bun, ia-ti alt procesor.

| Jony123 a răspuns:

Avantajele ar fi: daca ai avea un procesor de 1. 0 GHz facit Overclock ai putea sa il faci de 1. 5 crescindui frecventa, dar riscurile ar fi ca daca iai da o frecventa prea mare s-ar putea arde...

| CatalinMG a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu faci overclock cu procesorul ala :) Poti din greseala sa dai o frecventa prea mare si sa te trezesti cu "arsuri" prin unitate. Nici macar procesoarele Dual Core numai sunt la moda pentru overclocking. Dar daca totusi vrei sa faci asta uite aici: http://www.techpowerup.com/systool/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar daca imi fac overclock care sunt avantajele? si riscurile?big grin