| Belgravistan a întrebat:

Un adolescent x, de 16-17 ani de exemplu, dacă comite o crimă, fără rea intenție, de exemplu: prietenul adolescentului x se da în spectacol făcând echilibristica pe acoperișul unui bloc, iar adolescentul x fără să gândească prea mult, îl împinge, însă fără rea intenție, ci doar cu intenția de a face o gluma proasta. Prietenul sau firește, sfârșește tragic, cel mai probabil cu moartea. Adolescentul x își asuma complet fapta și își ispășește pedeapsa. Întrebarea mea este: adolescentul x, după ce și-a ispășit pedeapsa și firește s-a maturizat, mai poate să se integreze în societate?

4 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Un om care face asa ceva, are probleme la mansarda. Glumele sunt altfel, nu cu impinsul de pe un bloc. Am auzit de fel de fel de glume de-a lungul timpului dar asa ceva nu poate fi gluma. Evident ca nu poate sa se integreze in societate pentru ca normal nu este! Locul lui este la spitalul de nebuni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| 1997onur a răspuns:

Pritenul lui face echilibristica si el il impinge fara sa vrea? cat de prajit sa fi sa faci asa ceva asta nu mai este o gluma astea nu-s glume iar ala face echilibristica pe blocuri si ala alt parjit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa inteleg ca acel adolescent x facea ceea ce se cheama parkour.

Prietenul adolescentului x va fi condamnat si incarcerat pentru omor din culpa.

Depinde cum il va percepe lumea.
Pentru un fost puscarias integrarea in societate poate fi dificila, mai ales daca se afla ca a fost inchis pentru omor. Unii vor intelege circumstanțele, altii il vor judeca, depinde de fiecare om in parte cu care va relationa adolescentul.