| anonim_4396 a întrebat:

Una, TPU! Sunt fată și am 16 ani. Pana la aceasta vârsta nu am avut nicio relatie și nici primul sărut. Și asta nu din cauza ca nu arat bine din contra arat destul de bine, mulți baieti ma plac. Am mai vorbit cu baieti dar nu am iesit niciodata cu un baiat, de fiecare data când eram invitata in oraș de un baiat refuzam. Și sinceră sa fiu odata cu trecerea timpului îmi este și mai frica, ma cuprinde anxietatea și am mici atacuri de panica. Stau la casa și pana in oraș trebuie sa iau taxiul, dar părinții nu ma lasa, sunt destul de stricți. Nu am fost niciodata la petreceri sau in club și nici cu prietenele nu pot sa ies. De fiecare data am o scuza. Când ma gândesc ca peste 2 ani voi fi majora și eu nu mi-am trăit deloc adolescenta mi se face rau. Mama spune ca e vârsta pentru un prieten, ieșiri și altele dar când vine vorba de iesit uita ce a spus. Vreau sa îmi spuneti cum as putea sa vorbesc cu mama despre asta și sa ma lase singura in oraș. Altfel nu voi ieși niciodata cu un baiat și sincer e de rasul lumii (nu ca m-ar interesa gura lumii, dar totuși... e rușinos și pentru mine).

Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| DoctorulManhattan a răspuns:

In primul rand, sa nu iti fie rusine de faptul ca nu ai avut un sarut sau o relatie pana acum. Majoritatea baietilor (care nu-s ultimii mahalagii) nu le pasa, ba chiar unii apreciaza acest lucru. Faptul ca esti multumita in pielea ta este iarasi foarte atractiv, asa ca sa gasesti pe cineva nu va fi deloc o problema, crede-ma. Ai grija numai ca acel cineva sa te si merite si sa nu il iei pe primul venit doar din dorinta de a bifa pe lista primul sarut sau prima relatie. Deasemenea, sa vrei o relatie tu, nu mama ta si nici nimeni altcineva.
Cat despre mama ta, din moment ce chiar ea spune ca ar fi timpul sa ai o relatie, explica-i ca nu ai cum sa faci asta din moment ce nu cunosti persoane noi si nu ai cum sa le cunosti din moment ce nu socializezi. Demonstreaza-i ca esti de incredere si responsabila si povesteste-i cat mai multe detalii despre viata ta (ce prietene ai, cu cine te vezi, ce ai facut in oras). Spune-i ca poate sa te sune cand vrea sau ca o suni tu sau ii trimiti mesaje din cand in cand ca sa o informezi unde esti si ce faci si sa o linistesti ca esti in siguranta. Daca chiar te vei tine de aceste lucruri iti va oferi tot mai multa libertate cu timpul.
dr.M

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Abia ai 16 ani, de ce trebuie neaparat sa te saruti? Toate vin la timpul lor. Nu forta destinul, ca poate fi imprevizibil.

| Violleta2022 a răspuns:

Adolescenta se traieste printre carti si libertate copilareasca, plimbatul cu prietenele, facut sport, orice iti bucura sufletul, ca de baieti ai timp o viata intreaga, dupa 18 ani, cand esti suficient de matura sa stii ce vrei si sa alegi ce doreste inima.
Char nu vad de ce atata disperare din partea ta!
Esti inca copila, ai numai 16 ani si destui ani la dispozitie sa-ti gasesti un baiat, de ce esti disperata?

| EllaAndreea1655 a răspuns (pentru Violleta2022):

La 16 ani nu e copil si poate fi destul de matura sa si aleaga deciziile, si nu e deloc disperata, doar cauta o salutie prin care sa vb cu mama ei, pentru ca nu e normal sa o tina intr o colivie

| Violleta2022 a răspuns (pentru EllaAndreea1655):

De fapt, la 16 ani este inca copil, adolescenta si este minora, deci sub tutela parinteasca pana la majorat, cand este considerata matura si poate sa decida pentru ea.
Pana la 18 ani, parintii decid pentru ea, asa cum spune legea, si ea trebuei sa asculte de parinti, indiferent ca-i convine sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai grijă sa nu iti intrii prea mult în pene. Poți fii frumoasă, dar asta nu inseamnă ca te și place lumea.
Adolescența nu înseamnă numai iubire și pupici. Adolescența înseamnă intrigă și confuzie.

| Musca88 a răspuns:

Zi-i lu maica-ta sa nu mai fie ipocrita.