| jacksonboy a întrebat:

Unde as putea sa promovez acest scurt metraj? Astept pareri. DAU FUNDA :)
http://www.youtube.com/watch?v=42hDdETGfPk&feature=plcp

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Salut. Eu sunt aici in general sa ajut pe cat se poate pe toti cei pe care pot sa ii ajut si uneori criticile sunt inerente daca vreau sa imi indeplinesc acest scop. Eu va felicit pentru ca de la o varsta atat de frageda sunteti pasionati de cinematografie si sper sa continuati si in timp sa ajungeti unde v-ati propus. Totusi, in calitate de scenarist trebuie sa iti spun ca in forma in care acest scurtmetraj este acum, nu ai unde sa il promovezi, in orice caz nu in vreun loc in care calitatea produsului e relevanta. Inteleg ca inca sunteti neexperimentati si probabil nu cunoasteti notiunea de saritura peste ax (aveti o groaza din pacate in filmuletul vostru). De asemenea, stiu ca nu pot sa am pretentia de a va certa pentru faptul ca ati folosit o camera slaba (fiecare trebuie sa incepem de undeva, nu putem conduce direct un Bugatti). Ar trebui insa neaparat sa folositi un trepied, a sta ar trebui sa fie al 2lea pas. Filmatul cu o camera de mana dezavantajeaza creatia cinematografica in primul rand datorita sariturii constante a imaginii (acel jump inestetic prezent din pacate la voi intr-o proportie prea mare). Ar mai fi miscarile de aparat, bruste si necizelate. Scenariul a suferit si el (e o aprodie, ar trebui sa ma faca sa rad, totusi nu am reusit din pacate sa gasesc nimic amuzant in cele 8 minute jumate). Jocul actoricesc a suferit si el dar asta era oarecum firesc in conditiile in care regia a fost slaba. Revenind la primul pas pe care trebuie sa il faceti (incepusem strategic cu al 2lea). Ar trebui sa urmati un curs/seminar/workshop de regie sau introducere in acest domeniu, sau unul similar de scenaristica. V-ar ajuta mult sa nu repetati aceasta suita de greseli. De asemenea, trebuie sa continuati si exersati, sa munciti mult, pentru ca desi acest produs a dat gres acum, sunteti inca foarte tineri si nu ati pierdut nimic pana acum. Sunteti intr-un punct in care aveti doar de castigat (experienta in primul rand).