| GabiAndrei1234 a întrebat:

Unde gasesc un rezumat decent pentru "Adolescentul" de Dostoievski?

Răspuns Câştigător
| aneliram a răspuns:

Naratorul şi protagonistul romanului dostoievskian Adolescentul este Arkadi Makarovici Dolgoruki, un tânăr naiv şi ambiţios de numai 19 ani. Fiu nelegitim al latifundiarului Andrei Petrovici Versilov, acesta oscilează permanent între pornirea de a scoate la lumină greşelile tatălui ajuns la ruină şi dorinţa ascunsă de a-i câştiga dragostea. Astfel, se hotărăşte să accepte invitaţia acestuia de a veni să locuiască la Sankt Petersburg. Mânat de un vis incipient de comuniune şi înarmat cu un document despre care crede că îi poate oferi puteri depline asupra celorlalţi, Arkadi întâlneşte aici un tată aproape necunoscut, se confruntă cu mizeriile concrete ale lumii adulte şi ajunge, în final, la o schimbare de viziune, la conştientizarea binelui şi a răului. iferit ca ton de celelalte capodopere ale scriitorului, romanul Adolescentul (1875) ocupă un loc aparte în creaţia dostoievskiană, fiind istorisit din perspectiva unui tînăr de nouăsprezece ani, ale cărui imaturitate, prospeţime şi naivitate se reflectă magistral în vocea narativă. Fiul nelegitim al unui moşier depravat, tînărul Arkadi Makarovici Dolgoruki oscilează neîncetat între pornirea de a scoate la iveală greşelile tatălui şi dorinţa ascunsă de a-i cîştiga preţuirea. Înarmat cu un document despre care îşi închipuie că îi va oferi puteri depline asupra celorlalţi, Arkadi pleacă la Petersburg să-şi întâlnească tatăl, însă această experienţă iniţiatică îi dezvăluie mizeriile concrete ale vieţii adulte şi îi schimbă din temelii viziunea asupra lumii. Dostoievski zugrăveşte cu o măiestrie inegalabilă adolescenţă ca pe o stare de nesiguranţă, ignorantă şi nedesăvârşire, dar şi de bogăţie şi exuberanţă în care totul este posibil.

4 răspunsuri:
| aneliram a răspuns:

Buna gaby! mersi pentru funda.

| GabiAndrei1234 explică (pentru aneliram):

N-ai pentru ce happy dar tu ai citit cartea sau ai gasit pe net? ca daca ai luat de pe net, as vrea sa stiu si eu sursa big grin

| aneliram a răspuns (pentru GabiAndrei1234):

Am gasit ne net, dar numai stiu pe ce site.

| denna_6865 a răspuns:

Pe google