| Gheorghe_Ioana_Eliza_1974 a întrebat:

Unde ma pot "angaja" la 14 ani sau ce pot face sa castig bani?!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, la 14 ani nu te poti angaja nicaieri, pentru ca nu-i legal si nici normal, ca un copilas atat de mic sa munceasca!
Poti castiga ceva bani de bombonele, de la parinti sau rude, facand treburi prin curte sau casa.

| samuelrockwer a răspuns:

Buna! Ai putea incerca sa vorbesti cu parintii tai sa le spui ca vreai sa faci ceva bani la varsta ta pentru tine cand vrei sa cumperi ceva sa nu ceri de la ei, dar daca nu vreai sa vorbesti cu ei de asta poti vorbi cu bunica ta sau cu o persoana/ruda cu care te intelegi bine si ai incredere in ea despre asta sa-ti dea ea vreo idee, iti dau eu o idee cum am facut eu bani pe la 15-16 fara sa cer de la parinti dar problema e ca esti fata si ai si 12 ani, eu am avut niste vecini care aveau ceva lucru pe acasa de taiat lemne sau ceva prin gradina ca ei se ocupau cu gradina si am vb cu ei sai ajut ca am nevoie de niste bani si nu vreau sa cer de la parinti si am lucrat la ei ceva timp si mi-ai o platit o suma destul de buna, nu stiu incerca si tu! Succes!

| Valentina400 a răspuns:

Buna! Ai putea sa cauti o familie care are nevoie de o "menajera":sa faci curat prin casa.

| NLS a răspuns (pentru Valentina400):

Niste bani de buzunar poate face din babysitting ocazional. Dar grija cu domnii, chiar si la varste de-astea.