| DevilLife a întrebat:

Uneori ma intreb cum pot gresi atat de mult fata de persoanele apropiate...Cum pot sa nu realizez pe moment ceea ce fac sau spun si realizez abia dupa ce fapta e consumata? Incep sa cred sunt doar o egoista, care stie sa regrete un lucru abia dupa ce l-a facut.Sa dau si un exemplu:iubitul meu are nevoie de mine, iar eu in loc sa fiu langa el, am impresia ca ma gandesc doar la mine. A pus pretext sa merg la el, sa il ajut la curatenie.Am fost de acord, dar nu puteam sta mult... Aveam sala. I-am spus asta si s-a suparat, mi-a spus sa numai vin la el ca se descurca. Abia atunci am realizat ca de fapt era doar un pretext, un motiv sa poata sa se descarce.Nu am mai mers la el ieri, abia astazi. E rece si se vede ca ii este greu.Ma doare sa vad ca l-am facut sa sufere, mai ales ca parintii lui nu acum in preajma sa ii fie alaturi. Ei sunt la munca, iar eu eram singurul lui sprijin. L-AM DEZAMAGIT! El mi-a fost tot timpul alaturi si m-ia oferit umarul de care aveam nevoie, umarul pe care sa plang...

3 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Esti cam aspra cu tine.Noi suntem invatati de mici sa ne descurcam singuri. Avem nevoie de oameni sa ne sopteasca chestii teoretice dar practica tot spatele si capul nostru o duce
Asa ca relaxeaza-te, ia o gura de aer, si pregateste-te pentru o noua zi in care nu ai gresit inca

| oanamaria a răspuns:

E ok, toti oamenii se nasc, cresc si sunt egoisti.Cine spune ca nu e egoist e ipocrit, si cel putin tu nu esti. E greu sa vrei sa deprinzi o calitate, pentru ca acest lucru nu se poate invata ca la scoala, si nu e un lucru pe care primesti nota.
Cand esti cu cineva, gandeste-te la cum ai afce acea persoana sa se simta mai bine, ce vrea sa auda de la tine ca astfel tu sa o ajuti ascultand-o si nu numai. Cat priveste ce ai patit cu prietenul tau, daca sunteti impreuna, vorbiti, va distrati in timp ce faceti curatenie, va fi timp castigat si nu timp pierdut pentru noi.
Imi amintesc de o secventa din filmul "Another Cinderella story" cu Selena Gomez, numai ca in cazul vostru e invershappy
Si nu esti atat de egoista pe cat ti se pare ca esti...eu nu-mi fac mie curatenie prin camera, casa, mai ales sa fac altcuivalaughing. Nu ma intelegeti gresit, una e sa faci curatenie si alta sa strangi... E greu pentru un adolescent sa fie singurul pe care se poate bazahappy

| dracusoru24 a răspuns:

Ooff... e trist adevarat, poate multi facem asta si chiar e grav. Nu esti egoista, pur si simplu inconstientul nostru lucreaza necontrolat in momente din acestea. Nu cred ca te va ierta prea curand orice ai face, trateaza'l un pic de tot mai rece dar ajuta'l in continuare, se va mai imbuna cu timpul. Am trecut si eu prin asta si a mers.