| BeInnocent a întrebat:

Uneori,substantivele la vocativ au o valoare stilistica.Care e aia?rolling on the floor

Răspuns Câştigător
| pandabearbubu a răspuns:

Valoare stilistica se regaseste in cadrul poeziilor
de obicei, substantivele in vocativ, in cadurul poeziei sunt marci lexico-gramaticale. cu ajutorul acestor marci, iti dai mai bine seama, sau se sugereaza mai bine sentimentele pe care eul liric vrea sa le transmita. de ex: sub un salcam, draga, m-astept tu pe mine. draga ii un substantiv in vocativ, aici. il mai poti identifica dupa faptul ca de afla intre 2 virgule.happy sper ca ti-am fost de ajutor. pentru mai multe detalii, intreaba un prof de romana