| Adryan_Mytza_1997 a întrebat:

Care sunt substantivele colective?

4 răspunsuri:
| drogh a răspuns:

Reprezintă denumirea de totalităţi sau grupuri de obiecte (lucruri, fiinţe, persoane): brădet, aluniş, tineret, muncitorime.

Substantivul colectiv se formează din:
a) adjective: tânăr – tineret, muncitor – muncitorime
b) alte substantive: brad – brădet, alun – aluniş

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna, Adrian! Iti voi da cateva exemple de substantive colective: bradet, faget, mestecanis, turma, herghelie, stol, tineret, armata, oaste etc. Sper ca te-am ajutat! O seara faina!

| Peaches a răspuns:

"Substantivele colective sînt acele substantive care exprimă o colectivitate.
Dupa modul de formare substantivele colective sînt:
simple / primare: hoardă, herghelie, neam, stol, turmă, trib, grup, mulțime
derivate cu sufix: aluniș, boierime, frunziș, țărănime, stejăriș, tineret, armată"

| MariaBeatrice a răspuns:

Substantive colective sunt acelea care denumeşte o adunare de mai mult fiinţe sau lucruri. De exemplu : mulţime, grămadă, grup, neam etc.
Sper că te-am ajutat!

Întrebări recente