| SweetSacrifice a întrebat:

Unii oameni se nasc cu o personalitate si o infatisare nu clasificata in categoria "persoanelor aproape de perfect".Asa ca de ce sa ii judecam pe cei retrasi, pe cei care recurg la metode violente pentru a fii acceptati de un grup,cei care recurg la metode drastice de slabire? Ce stim noi de fapt despre aceste persoane, pentru ca daca nu ai un talent sau nu esti frumos, esti practic nimic, dar ai sanse sa devii important pentru o persoana care trece prin ceea ce treci.Si nu inteleg de ce trebuie convinsi sa socializeze cand este clar ca nu vor fi decat raniti de cei din jur,neavand calitatile sa intre intr-un grup in care nu se simt in largul lor. Daca nu gasesti pe cineva care sa te accepte sau sa te inteleaga, eu zic ca cei din jur nu au dreptul sa te numeasca o persoana timida, negativista, satanista, singuratica.Si am luat parte la o scena azi,un coleg de-al meu,a fost criticat de alti colegi deoarece tremura cand vorbea,deoarece nu invata, si ca statea singur in banca. Profesorul de geografie l-a sfautuit sa vorbeasca mai mult, ceea ce a si facut, si singurul rezultat a fost sa fie motiv de barfa.(din cauza ca mai multa lume a inceput sa il cunoasca, dar nu destul)

1 răspuns:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Asta e relitatea,n-ai ce sa faci.
Eu nu critic pe nimeni si nu judec pe nimeni atata timp cat altii nu au ceva de comentat la adresa mea.
O critica constructiva e bine venita oricand.
Acum nu stiu ce sa zic,dar unii sunt prea mameluci.
Cum am spus mai sus,n-am nimic cu ei dar au si ei partea lor de vina ca se lasa calcati de altii in picioare.
In ziua de azi trebuie sa ai un comportament care sa pastreze un echilibru,nici prea cuminte dar nici prea dur.
Si de esti genu de persoana cuminte, cand vezi ca altii exagereaza, trebuie sa iei initiativa.
De critici nu vei scapa niciodata, tot se gaseste cineva care sa critice, indiferent ce ai face sau cine ai fi.
Gura lumi doar pamantu o astupa...
O seara placuta!