| andreeapop14 a întrebat:

URGEEEEENT, AM 10 INTREBARI, MACAR LA UNA SA PUTETI RASPUNDE!
Salut TPU! Mi-am cumparat acum vreo 2-3 zile o crema antiacneica cu argila activa si propolis de la plafar. Intrebarea este daca a mai folosit cineva aceasta crema si daca a dat rezultate. Crema apartine firmel VIVANATURA. Ma.m dat cu ea de 2-3 ori si momentan nu au aparut rezultate prea mari, speram sa ma ajutati voi cu un sfat. Multumesc si fara raspunsuri inutile

Aaaa, si daca tot postez o intrebare as vrea sa-mi recomandati si o niste creme de fata, adica sa hidrateze si sa vindece fata, mi.as dori acea fata de portelan >>>8-8-8-

Aaa, si daca imi putezi recomanda si o crema de corp, sau un gel, sau lapte, chiar nu stiu care este diferenta, sper sa ma luminati, care sa catifeleze si sa miroasa pielea toata ziua, adica dupa ce o aplic sa ramana parfumata.

Aaa, si daca imi puteti expila care sunt pasi pentru un machiaz bun, adica,, baza’’ cu fond de ten, pudra si corector, cum se aplica si pasi urmatori.

Aaa, si o crema anti celulita si antivergeturi, din clasa 4 am intre picioare vergeturi si se maresc, cu toate ca sunt mai plinuta, pana acum nu m-a deranjat ca nu eram prea ocupata de aspect si de astea, dar acum am crescut si ma preocupa mai multe.

Aaa, si as vrea un epilator mai bun, m.am luat cu aparatu, dar dupa 2 saptamani, in loc sa creasca firele normal, mi.au crescut in piele si ma deranjeaja, nu stiu care este mai bun, cu ceara sau normal, si daca cu ceara, cum se foloseste?

Aaa, si ceva cu care sa ma dau pe par, inpotriva matretei, sa.l faca catifelat si cu volum, si inca o solutie inainte sa ma dau cu placa, unul protector.

Aaa, si ceva care sa slabesc, am 14 ani jumatate, daca ajuta.

De o luna dupa ce mananc mi se face rau si cateodata nici nu termin, vi sa mai intamplat? Daca da, cum v.ati tratat?

Mai am o problema cu transpiratia pana acum nu prea transiram, dar de vreo 2 ani am inceput si au inceput si sa-mi iasa cosuri, si chiar excesiv, o fi din cauza ca nu mi-a venit menstruatia? Prima oara mi.a venit in 2-3 nu mai stiu, dupa care mi.a venit la sfarsitul clasei 7, dar doar cate o picatura pe zi, timp de vreo 3-4 zile.

Sper ca nu vam enervat cu atatea intrebari, dar de mult zicea ca vreau sa postez o intrebare si asa sau adunat, si daca tot am apucat sa le scriu pe toate. Va multumesc si sper ca raspunsurile sa fie utile. Fara raspunsuri inutile, fie ca cel mai bun sa castige! Thx :*:X

Răspuns Câştigător
| RedVelvet a răspuns:

Pentru fata si acnee iti recomand gama Stop Acnee de la Gerovital. Sunt foarte bune, crema hidrateaza si nu sunt nici scumpe.
http://farmec.ro/produse/criterii-115-gerovital-plant-stop-acnee/1.html

Pentru corp iti recomand unt de corp Fennel. Se gaseste in hypermarket`uri si este destul de ieftin, in jur de 15 lei.

Pentru machiaj, primul pas este curatarea tenului. Apoi se aplica o baza de machiaj sau o crema de fata, urmata de fondul de ten. Se aplica apoi corector si la final pudra. Uneori corectorul este aplicat inaintea fondului de ten (depinde de fiecare). Apoi urmeaza machiajul ochilor (fard, creion, mascara), blush si ruj/gloss. Nu este obligatoriu sa urmezi aceasta ordine si nici toate etapele ulterioare bazei.

Pentru crema anticelulita, vezi link`ul: http://www.eva.ro/......33824.html

In cazul epilatului, iti recomand Braun Silk Epil, sau iti poti cumpara un aparat pentru ceara de unica folosinta. Se gaseste la Kallos si costa in jur de 70 lei. O rezerva de ceara costa 6, 6 lei, iar benzile sunt 20 lei, 100 buc. Pentru a folosi aparatul, trebuie sa introduci doza de ceara si sa-l lasi in priza 20-30 min. Apoi intinzi ceara pe zona pe care doresti sa te epilezi, pui peste ceara banda, apesi sa se lipeasca si tragi rapid in sensul invers de crestere a firelor de par.

Antimatreata iti recomand sampon Vichy Dercos. Este mai scump, in jur de 50 lei, dar isi face treaba excelent. Pentru Par matasos si protectie termica, http://www.sephora.com/bamboo-smooth-kendi-oil-dry-oil-mist-P278004

De slabit nu cred ca e sanatos sa tii cura la varsta ta, dar poti renunta la sucuri, dulciuri, fast food`uri, chips`uri si poti manca multe fructe, legume, carne pe gratar in loc de prajita si poti face sport.

Pentru problema pe care o ai dupa ce mananci, ar trebui sa te duci la medic.

Este normal sa transpiri si intr`adevar unii transpira mai mult. Cosurile sunt efectul pubertatii si vor trece cu timpul. Ideal ar fi sa le ajuti si tu sa dispara. :)

Sper ca ti-am fost de folos! Succes!

| andreeapop14 explică (pentru RedVelvet):

Raspunsurile tale au fost ffff folositoare si multumesc pentru interes :*:*

| RedVelvet a răspuns (pentru andreeapop14):

Ma bucur ca ti-am putut fi de folos! Cu mare placere!