| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! Am 16 ani si am fost prins de politia locala ca am fumat printre blocuri intr-un loc plin de gunoaie. Acesta mi-a spus ca imi va trimite un avertisment acasa, insa in el sunt scrise numai porcari. Ca am baut alcool (era plin de sticle de bere pe jos), am fost agresivi cu el, am aruncat cu chistoace pe jos, desi nimic nu e adevarat si ne-a facut chiar si o poza unde parea evident ca sticlele ar fi ale noastre. Acum trebuie sa platesc amenda de 1500 lei pentru ceva ce nu am facut. Pot sa il reclam pe politist?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu poti face reclamatie la Politie, fiindca esti minor, doar parintii tai pot, dar in fata dovezilor si a pozelor cu tot ce te inconjoara nu ai nici o crezare, fiindca pozele spun adevarul!

Parintii tai vor platii amenda, fiidnca nu te-au supravegheat si tu ai facut chestii ilegale, pozele fiind dovada CLARA ca asa este.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai fost singur la momentul respectiv?
In caz că nu, și ai fost însoțit și de altcineva, prieteni, aceștia pot depinde mărturie ca și martori.
Im sună a abuz de putere din partea poliției, cum fac cu femeile bătrâne pe care le amendează că vând pătrunjel la colț de stradă, in loc să se ocupe de cazuri serioase.