| MichaelScofieldPB a întrebat:

Fac apel la cei care cunosc domeniul.Am luat o amenda in aceasta perioada de carantina, recunosc amenda a fost data aproape pe drept (zic aproape din cauza faptului ca am primit 5000lei). Fapta s-a intamplat in felul urmator: Am iesit cu un prieten sa bem o bere, a venit politia locala, aceasta a chemat inca 2 masini de politie, nici un politist nu s-a prezentat.Adeverinta am avut dar e cam nula (am facut-o pentru activitate fizica individuala, de asta zic ca este nula).Eu am primit 5000lei amenda, prietenul meu nici macar avertisment din cauza faptului ca unul dintre politisti in cauza il cunostea pe tatal acestuia.Intrebarea mea este daca contest amenda am vreo sansa de castig? Ma cam trage inapoi faptul ca pe procesul verbal scrie ca am baut bere.Si sunt sigur ca o sa primesc mesaje de genul "ai fost de vina plateste" dar mi se pare exagerat 5000 de lei.Am prieteni care pentru acelasi lucru au luat 100 de lei.

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Vezi ca ti-am trimis un email.

29 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere contraventionala la judecatorie, in termen de maxim 15 zile de la primirea procesului-verbal de contraventie. Instanta poate anula amenda ori s-o reduca la cuantumul anterior, respectiv doar 100 lei.

| mgtow a răspuns:

Iti trebuie dovezi sa o contesti, tacsu la prietenu tau sa te ajute sa scapi, ai fost cu el vezi daca iti e prieten la greu te va ajuta aici vezi seriozitatea si ajutorul la greu daca ti.l ofera

| MichaelScofieldPB explică (pentru mgtow):

Inteleg ce spui, dar nu am baza in prietenul asta sa imi tina partea in instanta.El e fericit ca nu a luat amenda.

| mgtow a răspuns (pentru MichaelScofieldPB):

Atunci nu-i bun de nimic lasa-l si nu mai iesi cu el. Ii cunosti numele si prenumele? Mergi la politie si faci contestatie apoi zici si de el ca tacsu e politist si nu a primit amenda sa-l investigheze si pe el asa poate scapi spunand asta + ca e amenda prea mare nu e corect.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din păcate ccr a decis ca aceste amenzi sunt neconstituționalitate. Asa ca daca o contesti vezi scapa de ea. Zic din păcate pentru ca tu esti cazul concret de iresponsabil si ignorant care merita din plin cei 5000 lei amenda5

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Din pacate respectarea constitutiei este facultativa pentru guvernantii nostri care se joaca cu nervii oamenilor. Constitutia trebuie respectata, nu fandata, cum a afirmatun vicepresedinte de partid si de senat - madam Gorghiu. Prostia si incompetenta sta cu guernantii la masa.
Sunt de acord ca masurile trebuie respectate, incalcarea lor trebuie sa fie pedepsita. Napoleon spunea ca o fapta buna nerecompensata doare, dar o fapta rea nepedepsita ucide.
Dar de aici pana la nereglementarea si clasificarea amenzilor (stabilite intr-un cuantum enorm fata de veniturile populatiei) pe fapte determina aplicarea unei legi in mod anarhic, la bunul plac al agentuli care o aplica.

| MichaelScofieldPB explică (pentru CodrutElian1990):

Salut! Scuze ca nu am mai intrat sa raspund dar am fost prins cu munca. Legat de ce ai spus mai sus, daca primeam o amendă decenta(cum am spus, am prieteni care pentru același lucru au luat 100 de lei) acum era achitata.Dar din pacate nu sunt Țiriac, am 3000 de lei pe lună dintre care primesc jumătate dupa taxe si impozite, ca sa plătesc aceasta amenda înseamnă că eu 3 luni eu nu mai mănânc, nu mai am cu ce ma deplasa la muncă, etc. Daca ma poti ajuta as fi recunoscător.Ma poti contacta la: virgilabloh5219@gmail.com

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru MichaelScofieldPB):

Vezi ca ti-am trimis un email.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Exagerat 5000 RON nu mi se pare, insa mi se pare un abuz de tot *** sa iti iei doar tu amenda si prietenul tau sa scape pe motiv de pile. In alta ordine de idei, oricum imbecilii aia de la CCR le-au dat cu flit, asa ca cel mai probabil nu o sa platesti amenda. Stai cu ochii pe stiri ca mi se pare ca trebuie' sa depui o cerere-ceva ca sa ti-o anuleze. Mai e si problema "cand" ai primit amenda, dar ramane de vazut. Sfatul meu e sa o contesti, oricum.

| Adry05 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stai să vezi cum e să vezi un polițist când postează la story pe Instagram cum stă afară și bea, având vreo 10 sticle goale de bere pozate. Deci ei dau amendă pentru că bei o bere afară dar tot ei se postează în cea mai mare nesimțire făcând același lucru? mama ei de ipocrizie, mi-e scârbă

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Adry05):

Fa ce spune popa, nu ce face popa.

| Adry05 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

știu dar totuși... măcar de nu s-ar posta că mi se pare bătaie de joc deja.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Adry05):

Asta asa este! Ciocoism!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Adry05):

Depinde acum si ce inseamna acest afara. Daca am casa si beau in curte e ok. Amendabil e consumul de bauturi alcoolice in spatiul public.

| Adry05 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Afară gen la o scară de bloc, o bancă lângă un parc, normal că nu mă refeream la el în curte, ăla e mediu privat laughing

| MichaelScofieldPB explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai normal ca a fost in afara locuintei, era culmea sa intre peste mine in curte sa imi dea amenda laughing))

| CodrutElian1990 a răspuns:

In primul rand, cand ai primit amenda? Daca a fost in timpul starii de urgenta sau in zilele de dupa pana la intrarea in vigoare a starii de alerta, amenda nu are baza legala, deoarece in starea de urgenta au fost declarate neconstitutionale, iar pana luni 18 mai nu exista nici o stare: nici de urgenta, nici de alerta.
Important este si ce este scris in procesul verbal.
Chiar daca ai incalcat legea, normele de amenda cand au fost publicate? Pe ce norme ti-a dat amenda?
Nu pot sa-ti spun mai multe, deoarece nu stiu concret ce ai facut si ce scrie in procesul verbal.
In orice caz, o poti contesta la judecatorie. Mai mare nu iti da, de redus poate sa o reduca. Dar trebuie ca cererea de deschidere a actiunii sa fie bine documentata, chiar ticluita.

| MichaelScofieldPB explică (pentru CodrutElian1990):

Amenda este de pe data de 22.04.In procesul verbal scrie ca era in afara domiciliului, consumand bere in contextul starii de urgenta.(am observat ca strada scrisa pe procesul verbal este alta decat cea pe care am fost prins). Daca te pricepi in domeniu as aprecia daca am putea conversa putin in privat.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru MichaelScofieldPB):

Da, trebuie contestata, chiar daca erai in carantina, deoarece amenzile sunt neconstitutionale.
Iti trebuie un avocat care sa-ti intocmeasca plangerea. Termenul este pana pe data de 29 mai 2020 inclusiv. Degeaba disutam noi, ca tot doar cine stie sa intocmeasca o plangere, poate sa ti-o faca.
Si locul faptei este important. Un sofer a castigat in proces, deoarece politistul a mentionat alta strada. Si asta poti sa o demonstrezi cu martori, inclusiv prietenul tau care va fi citat.
Poti sa-mi scrii si in privat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MichaelScofieldPB):

Daca te-a amendat in baza art 28 din oug 1/1999, amenda va fi 100% anulata

| MichaelScofieldPB explică (pentru CodrutElian1990):

Nu merge sa iti trimit mesaj.

| MichaelScofieldPB explică (pentru MichaelScofieldPB):

Pot redacta plangerea eu? Ma gandesc ca un avocat mi-ar cere ceva banuti, poate chiar ar refuza daca nu continui sa m reprezimte acesta in instanta.

| MichaelScofieldPB explică (pentru anonim_4396):

Asa sper dar la ce noroc am?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru MichaelScofieldPB):

Da, ca esti junior.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru MichaelScofieldPB):

Poti redacta tu plangerea. Trebuie sa respecti cateva probleme. Eu ti-as formula un schelet, dar unde sa ti-l trimit? In acest caz as vrea si o copie de pe procesul verbal, din care sa-ti stergi datele personale, trimisa prin orice mijloc.
Fa-ti un email nou pentru aceasta, daca vrei sa nu-ti cunosc emailul adevarat.
Desigur ca avocatul iti cere in jur de 1000 de lei, pe care ii primesti inapoi de la stat, daca o sa castigi. Daca nu castigi ii pierzi. Daca redacteaza doar plangerea, costa cam 200 de lei, poate mai mult putin. Daca pentru acestia iti da chitanta, ii primesti inapoi daca o sa castigi. Trebuie depusa chitanta odata cu plangerea.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Si inca ceva: nu ai spus daca tu erai in carantina sau nu.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Si inca ceva, Daca o sa contesti in judecata, depui la politie dovada ca amenda este contestata, pentru ca sa nu te trezesti ca acestia dau in debit amenda si ti se face executare silita.
Faci actiunea in 3 exemplare, unul iti ramane tie cu stampila registraturii, de pe care faci copie si o trimiti la polita care ti-a dat amenda.
Pe timpul judecatii amenda se suspenda.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Poti redacta tu plangerea. Trebuie sa respecti cateva probleme. Eu ti-as formula un schelet, dar unde sa ti-l trimit? In acest caz as vrea si o copie de pe procesul verbal, din care sa-ti stergi datele personale, trimisa prin orice mijloc.
Fa-ti un email nou pentru aceasta, daca vrei sa nu-ti cunosc emailul adevarat.
Desigur ca avocatul iti cere in jur de 1000 de lei, pe care ii primesti inapoi de la stat, daca o sa castigi. Daca nu castigi ii pierzi. Daca redacteaza doar plangerea, costa cam 200 de lei, poate mai mult putin. Daca pentru acestia iti da chitanta, ii primesti inapoi daca o sa castigi. Trebuie depusa chitanta odata cu plangerea.
Poate sa ramana amenda pentru consum de alcool in spatiu public, care, potrivit prevederilor Legii nr. 61 din data de 27 septembrie 1991, este de 100-500 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Castigi 100%, nu ai nevoie de nicio dovada.
pur si simplu ataci procesul verbal de contraventie si pui in vedere instantei ca norma contraventionala pentru care ai fost sanctionata a fost dezincriminata ca urmare a deciziei ccr, tie aplicanduti-se retroactiv norma contraventionala mai favorabila (adica dezincriminarea)

| MichaelScofieldPB explică:

Si daca o pot contesta, cum ar fi mai ok sa procedez?