| Roxana223 a întrebat:

Urmează peste câteva zile sa fac pozele pentru clasa a XII-a.Ce culoare ar trebui sa fie hainele pentru peisajul de toamna? Am o rochie cu care îmi sta foarte bine, dar e albastra.S-ar potrivi acum cu peisaj de toamna sau la a doua ședință la primăvară?
Funda!

1 răspuns:
| aditimus a răspuns:

Este o regulă de bază pe care te invit să o încalci, măcar pentru propria distracție.

De obicei, în umbră și întuneric culorile care sunt folosite sunt reci, adică: verde, turcuaz, albastru, indigo, violet, rosu violet.

Iar în lumină culori calde: galben citron, galben, galben-portocaliu, portocaliu, portocaliu-roșu și roșu.

Și aici pentru o mai bună stăpânire a cromaticii recomand complementare.

La roșu-verde, în umbră ar veni verde, în lumină roșu ș.a.m.d.