| daghy14 a întrebat:

V-ati simtit vreodata dezamagiti de voi insiva? Ati simtit vreodata ca nu e locul vostru unde sunteti acum? Dar ca nu sunteti frumosi si ati vrea sa va schimbati si personalitatea si fizicul? V-ati gandit vreodata ca ceea ce tocmai ati facut nu e bine? Ma gandesc ca acestea sunt schimbari psihice ale adolescentei. Ce mai simtiti la adolecenta? Care mai sunt schimbarile acestei perioade?

7 răspunsuri:
| arysa a răspuns:

Am simtit ca sunt dezamagita de mine de multe ori, atunci cand mi-a esuat un proiect in care am pus mult suflet sau atunci cand am pierdut persoane la care tineam dintr-o prostie. Mi-am dat putin timp ca sa marefac si am mers inainte.Viata inseamna mai mult decat primul obstacol intalnit. Trebuie sa stii cum sa treci peste dezamagiri cu fruntea sus.Am simtit si ca locul meu nu este acolo unde sunt dar apoi mi-am dat seama ca nu conteaza locul, timpul, conteaza sentimentele si persoanele cu care suntem. Orice loc poate fi unul magic daca suntem alaturi de cei pe care ii iubim.
La fizic si personalitate, toate problemele au un singur nume:ochelarii pe care ii port de cand eram la gradinita. Tot timpul am fost asaltata de rautati, porecle, am fost izolata pentru ca eu nu eram ca ei, ceea ce m-a facut sa fiu timida, sensibila si neincrezatoare.Am invatat ca trebuie sa ma ridic singura si sa lupt ca sa scap de aceste cuvinte. Am inceput incet-incet si sunt destul de multumita de rezulatate, parca incepe sa se faca lumina si viata sa para roz.
Au fost multe lucruri pe care mai apoi le-am regretat dar ele m-au ajutat sa ma maturizez si sa invat din greseli.
In adolescenta apar in special problemele cu dragostea"ma place?", "nu ma place"; te indragostesti si apoi suferi, incerci sa gasesti persoana ideala, esti dezamagit/a cand vezi ca nu exista, etc.
Pot sa mai apara viciile din cauza anturajului, problemelor; este foarte important grupul de prieteni care te inluenteaza destul de mult, asa ca ai grija sa-ti alegi persoane de teapa ta, in preajma carora sa te simti bine.Si incearca sa comunici mult cu ele, cu parintii pentru a trece mai usor prin aceasta perioada.

Stefan
| Stefan a răspuns:

În viata asemenea intrebari te urmaresc la fiecare pas, nu ai somn, nu ai rabdare pana nu le rezolvi pe toate. Viata inseamna, dezamagiri, impliniri, victorii, pana ajungi la batranete. Abia atunci realizezi ca timpul s-a jucat cu tine si ai mai vrea sa o ei de la capat dar...s-a terminat, esti pur si simplu un pensionar fara valoare si toata lumea se impedica de tine, chiar si nepotii iti zic ''mosul''. Da! Nu am ce sa-mi reprosez, daca ar fi sa o iau de la capat as urma acelasi curs.

| Andreeagen a răspuns:

Da mam simtit foarte dezamagita de mine dar cea ce ma durea cel mai tare e ca ii dezamageam pe cei la care tineam insa... toate lucrurile rele au si o parte buna. Incerc sa nu mai fac aceleas greseli incerc sa nu mai dezamagesc oameni si in primul rand sa nu ma mai dezamagesc pe minehappy
Am simtit de n ori ca nu e locul meu acolo unde ma aflu insa ce pot sa fac? nu imi ramane altceva de facut decat sa imi fac loc. sa ma strecor si sa gasesc printre randuri inca un scaun liberhappy.
Toata lumea are defecte, fizice, morale. avem defecte insa astia suntem noi.Nu trebuie sa ne schimbam pentru ca cei din jur sa ne placa suntem asa cum suntem pentru un motiv anume si nu trebuie sa ne schimbam personalitatea de dragul altora... si fiecare dintre noi este frumos in felul lui.
Oamenii tot timpul fac greseli asta este. trebuie sa ne asumam faptele sa incercam sa indreptam ceea ce am stricat si cel mai important sa invatam din greseli.
Tot timpul dam peste astfel de intrebari fie la 15 ani fie la 34.
Numai bine!

| betty17 a răspuns:

Da... mi se intampla in fiecare zilaughing)

succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu sunt la locul care mi s-ar potrivi nu este din cauza mea, cu fizionomia mea m-am acomodat, chiar imi place si cred ca daca eram altfel tot n-as fi avut nimic de comentat, sa-mi schimb personalitatea? nu, imi place altfel n-as trece grila si parleazul, fizicul ma ajuta 172 65 kg, arat bine, da aceastea sunt nemultumiri de adolescent.
Te intereseaza gandirea interioara a unui adolescent? asta e : pai de ce nu ma place x si y, am ceva, dar daca am gresit undeva si nu trebuie etc, cred ca esti genul perfectionist, nu-i bine, mai lasa caii sa zburde, lasa-i sa pasca, ca lumea altfel ii infometezi si n-o sa-ti mai convina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! Dar am aflat ca viata este si frumoasa. si ca merita sa treci peste obstacole, pentru clipele nepretuite alaturi de familie&prieteni!