| AllForOne a întrebat:

V-ti gandit vreodata la sinucidere?

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Da.Nu la sinuciderea mea ci asa in general.Niciodata nu am sa inteleg oameni care se sinucid.Ai primit o viata nu ai niciun drept sa ti-o iei.De ce un om normal s-ar sinucide dupa ce a vazut Avatar? Sau ca a luat un 4 la mate? Sau ca afara ninge si nu e soare? Eu am impresia ca oameni astia nu gandesc normalraised eyebrows
In loc sa iti iei viata fa ceva cu folos pentru societate.Munceste ca un robot pana cand cazi lat seara de seara.Sa vezi cum iti piere cheful de a-l vedea pe Satanahappy

| Elena1234456 a răspuns:

M-am gandit sad. dar am ajuns la concluzia ca nu este o solutie.De ce sa renunt asa de usor la ceva ce am capatat in ani? Nici nu am "curajul" necesar pentru a ma sinucide.pare o solutie prea usoara pentru problemele mele happy.

Stai aici si lupta! Mereu exista cate o solutie!

| fluturas a răspuns:

Da, m-am gandit.

| Vizitiul a răspuns:

Nu! Inainte sa te sinucizi gandeste-te ca esti pe punctul de a comite un pacat colosal! Nu ti-ai dat viata, nu ai dreptul sa ti-o iei!

| oz a răspuns:

Da, si am ajuns la concluzia ca prostie mai mare ca asta nu exista...

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

M-am gandit, cred ca majoritatea care au stat sa cugete un pic s-au gandit. Concluzia initiala a fost ca sunt prea slab, apoi am inteles ca nu suntem facuti sa procedam asa, si apoi de murit oricum murim, de ce atata graba?
Ai vazut "Veronika decides to die"? Presupun ca e deja mai cunoscut si accesibil filmul decat romanul. Excelent.

| Alisa a răspuns:

Da, intr-un moment cand nu mai conta absolut nimic in viata mea, nu mai aveam nimic de pierdut...
Dar am stat si m-am gandit si stiu ca nu as fi rezolvat nimic, Dumnezeu mi-a fost alaturi, asa cum este in fiecare zi, si m-a ajutat sa imi revin. Tot ce am se datoreaza Lui.

Si desi multi zic ca aceia sunt lasi (care se sinucid), etc, da este adevarat, pentru ca iti trebuie mai mult curaj sa traiesti decat sa mori. De murit, murim toti odata si-odata, dar pentru a trai si a infrunta greutatile oricat de mari ar fi ele iti trebuie putere, incredere si credinta in Dumnezeu. Cu moartea nu rezolvi nimic.

| Frogie a răspuns:

Nu m-am gandit la sinucidere niciodata.eu consider ca cei care opteaza pentru sinucidere sunt niste persoane lase, nu au puterea sa ia viata in piept, sa lupte sa treaca peste greutati, sa faca tot posibilul sa le fie bine.Mai ales ca daca te gandesti la sinucidere trebuie sa te gandesti si la ce lasi in urma, cata durere pentru cei cunoscuti.ar fi dovada de egoism sa renunti tu la greutatile tale si sa lasi o povara si mai mare pe umerii altor persoane (povara fiind durerea pierderii cuiva drag.cine stie, poate se mai si invinovateste cineva pentru ce ai facut u si atunci e si mai rau). Am trecut prin multe greutati in viata si inca trec si vad ca viata e din ce in ce mai grea si mai dura dar la sinucidere nu ma gandesc si sper nici sa nu ma gandesc vreodata.Viata e data sa o traiesti cu bune cu rele si nu sta in puterea ta sa alegi cand sa mori sau nu.