| iöиi a întrebat:

Va rog ajutati-ma sad
cum se fac simplificarile si amplificarile?
la fractii nu inteleg crying
pls

fundaaaaaaa:*

Răspuns Câştigător
| Cosma16 a răspuns:

Simplificarile(se micsioreaza fractia) se fac in felu urmator:avem 4/2 simplicficat prin 2 =2/1=>4:2 si 2:2 si amplificarile de exemplu:5/10 amplificat cu 2 = 10/20 => 5*2 si 10*2
fundita:X

7 răspunsuri:
| Ella_4255 a răspuns:

Cand amplifici o fractie cu un nr inmultesti si numitorul si numaratorul cu acel nr
cand simplifici imparti pe rand si numitorul si numaratorul la acel nr.

| Thunderstruck a răspuns:

Mai sa inteleg ca esti clasa a 6-a big grin.Deci daca amplifici inmultesti si numitoru si numaratoru cu numarul cu care vrei sai amplifici.Iar daca vrei sa simplifici imparti si numitoru si numaratoru la numarul respectiv.Nimic mai simplu:d

| Lυα a răspuns:

In dreapta fractiei se pune o paranteza si numarul cu care vrei sa simplifici fractia. de exemplu : 15/5 simplificat cu 5 = 15:5 = 3, 5 : 5 = 1. deci rezultatul fractiei este 3/1.
La amplificari este la fel doar ca pui paranteza in cealalta parte si inmultesti.

funda? puppy dog eyes

| DeepEyesClaudia a răspuns:

Simplificari: imparti si numitorul si numaratorul la acelasi numar. Amplificari: inmultesti si numitorul si numaratorul cu acelasi numar.

| ella113 a răspuns:

La amplificari inmultesti cu nr respectv si numitorul si numaratorul iar la simplificare impartesti cu nr respectiv si numitorul si numaratorul (in cazul in care ambele se impart la nr ala)

| Nicula_Valentin_1997 a răspuns:

Dar cum arata semnul de simplificare?