| DeNyyy a întrebat:

Va rog ajutati-ma deci:
eu tai
tu tai
ea/el taie.
noi taiem
voi taiati
ei/ele? cum vine? ca nu stiu cum sa formulez prop.randunelele venite de departe. imi trebuie verbul a taia aici.

Răspuns Câştigător
| IuliaAle a răspuns:

Si la persoana a III a plural, la fel ca si la singular, forma de prezent a verbului '' a taia'' este '' taie'' : Ei/ Ele taie. happy

10 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Ei taie. Ele taie. Poate suna mai ciudat, dar asa e corect.

| marrr a răspuns:

Eie/ele taie

| marrr a răspuns:

Ba suna bine.Chiar daca ai zice altceva pentru ca asa suna incearca sa le iei pe rand: ei taie, ele taie.

| gigiro a răspuns:

Oare e chiar asa greu sa cauti in manual? Pana scrii pe TPU, pana primesti raspunsul, pana dai fundita.Nu stiu, dar credeam ca e vorba de adolescenti.

| DeNyyy explică:

Da nu stiu ...nu prea suna bine...

| Suzy a răspuns:

Ei /ele taiewinking

| elenahd a răspuns:

Ei/ele taie ...chiar daca e pluralul pronumelui personal in cazul verbului "a taia".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei/ele tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei sa ele taie