| anonim_4396 a întrebat:

VA ROG AM NEVOIE DE AJUTOR URGENT, am 15 ani si sunt foarte paros+ am parul brunet si am pielea foarte deschisa. De cativa ani a inceput sa-mi creasca par peste tot, pe piept si pe spate, iar pe maini si picioare aveam extrem de mult, imi era rusine sa port pantaloni scurti, asa ca intr-un moment de frustrare am luat lama si l-am ras si am continuat sa fac asta o vreme pana am realizat ca creste si mai mult si mai negru. Atunci m-am oprit si o vreme cat era toamna, iarna l-am lasat asa. Acum e vara si am inceput sa îmi "scurtez" doar parul cu masina de tuns, dar parul se vede foarte naspa, fire negre si groase si mai multe crescute din aceeasi radacina. Va roog nu stiu ce sa fac, multi cred ca ma epilez si a inceput sa-mi fie rusine sa ies din casa, ce pot sa fac sa rezolv asta? Presupun ca am mostenit parul sau am un surplus de testosteron, aceasta problema se poate rezolva altfel decat prin epilare? Nu vreau sa fiu gorila dar nici epilat complet...Dau funda va rog raspundeti

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Molly1310 a răspuns:

Nu ar trebui sa iti fie rusine absolut deloc. Esti brunet si este normal sa ai o pilozitate mai accentuată. Este probabil genetic iar la vârsta de 15 ani vor apărea multe schimbari de care nu ar trebui sa te temi. Si iti dau un pont ca sa nu te mai simti atat de rușinat: Bărbații parosi sunt considerați a fi mai virili si mai atragatori, deci nu trebuie sa decurgi la tot felul de metode pentru înlăturarea părului. Eventual, dacă te deranjează atat de tare poti sa continui sa il scurtezi cu masina de tuns. Sunt sigura ca nu e atat de grav.