| bOom a întrebat:

Va rog dați-mi niste retete de prajitura... orice și sa fie ușor de făcut numai sa fie ceva dulce...pentru ca le ador

Răspuns Câştigător
auran
| auran a răspuns:

Inghetata

un pachet frisca (+ laptele necesar pentru frisca)
3 albusuri
un iaurt de baut
si fructe (capsuni de exemplu) sau cacao

prepari frisca cf prospectului, apoi bati albusurile spuma ca pentru bezele, amesteci ambele compozitii si adaugi iaurtul
intr-o casoleta sau pahare, torni amestecul de mai sus si adaugi capsunile taiate cubulete (se amesteca si sa pun la congelator). In cazul in care doresti cu cacao, in compozitia de mai sus adaugi si cacao dupa preferinta si niste bucatele de ciocolata (sau o poti topi si pe aceasta si adauga in compozitie)
pofta mare!

3 răspunsuri:
| inna a răspuns:

Nu poti sa cauti pe google?

mlm
| mlm a răspuns:

Nu vrei un salam de biscuiti este usor de facu si este si gustos:1/2 kg biscuiti simpli, 1 pachet margarina, stafide, esenta rom, 2-3 linguri de cacao, depinde de care este(daca este de culoare mai deschisa folosesti 3 lg daca este mai inchisa folosesti 2 lg). Biscuitii ai dai prin masina de carne, pui peste ei margarina, esenta cacaoa si stafidele, amesteci foarte bine, apoi pui din compozitia obt, pe folie de plastic si intinzi asa ca un salam, apoi bagi la frigider pentru a se intari. Pofta.

| anna_7889 a răspuns:

Clatitele se fac cel mai rapid, jaja.