| 56478367 a întrebat:

Va rog din suflet sa ma ajutati.
Nu stiu ce sa mai fac.Nu am avut niciodata o familie fericita pentru ca tatal meu mi-a facut viata un chin.inca din copilarie obisnuia sa faca scandal, sa o injure pe mama de fata cu mine si chiar sa o loveasca.am ramas cu traume si am momente in care imi vine sa plang cand ma gandesc la scenele acelea...dar astazi tot ce credeam eu s-a adeverit...iar a venit beat acasa, initial a vorbit cu mine calm dar apoi s-a enervat deodata si mi-a zis ca din cauza mea(am o problema de sanatate) de o saptamana mama 'nu mai e mama'. apoi mi-a zis ca atunci cand i-a propus sa faca sex mama i-a zis ca a fost la biserica si alte motive ca asta si mi-a spus ca asa el isi ia lumea in cap si se duce la alta.stiam ca un obsedat sexual pentru ca de multe ori mi-am dat seama ca o obliga pe mama sa faca ceea ce nu voia.ea intodeauna imi ascunde lucruri,plange, ia pastile, se consuma.am rugat-o plangand sa divorteze pentru ca pur si simplu nu mai rezist dar de atatea ori l-a iertat si a continuat sa se intample acelasi lucru. va rog din suflet sa ma ajutati daca puteti, un sfat, orice.nu am cu cine sa vorbesc si sunt intr-o situatie disperata nu mai rezist, ma rog in fiecare seara plangand la dumnezeu sa ma ajute

6 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Off. imi pare rau de tot pentru tine. incearca sa fii alaturi de mama ta si sa va aveti una pe alta

| ElenaSA a răspuns:

Da, in cazul asta divortul ar fi o solutie. Pana la urma esti afectata si psihic pe langa boala pe care o ai. Poate ca mama vrea si ea sa plece, dar nu are curajul sau nu aveti unde sa stati dupa. Exista locuri la ONG-uri unde stau persoanele intr-o astfel de situatie. Vorbeste cu mama ta despre asta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Sebastian2014 a răspuns:

Mama ta nu divorteaza de el pentru ca ii e frica ca poate nu-si va gasi alt barbat sau nu se va descurca fara el si poate nu vrea sa destrame familia, dar in cazul asta alta solutie nu prea ar mai fi daca tatal tau nu se schimba. Daca bunicii din partea mamei tale au loc sa va tina un timp si locuiesc in apropiere cea mai buna solutie zic eu ar fi ca voi(tu si mama ta ) sa stati acolo vreo 2 luni.Fiind singur tatal tau s-ar putea schimba. Daca nu se schimba puteti cauta o chirie desi nu e usor financiar. Explica-i mamei tale ceea ce simti desi cred ca stie deja.Continua sa te rogi! Rugaciunile nu iti vor ramanea nerasplatite! Crede-ma! Sper ca te-am ajutat si sper sa fii bine si sa vezi bucuria vietii pe care n-o poti vedea in situatia asta! happy

| RedCookyeeee a răspuns:

Daca vrei iti pot lasa printr-un mesaj id-ul meu. Crede-ma stiu cum te simti si cum e sa treci prin asta.

| Madelinee a răspuns:

E tare greu. Dacă divorțezi dacă e cum e poate face orice și dacă ar fi să divorțeze aveți unde să mergeți? E greu. tare greu și mama ta nu trebuie să mai suporte.