| Justjust11 a întrebat:

Va rog din suflet. vreau pareri, anul acesta dau bacul, eu in a 9 si in a10 nu am facut deloc matematica. din cauza profesorului... anul acesta vreau sa ma bag la pregatire de la inceputul anului pana la sfarsit, la romana, biologie si matematica. am abitie foarte mare deoarece mi-a promis tata ca dau de permis daca il iau... oare o sa reusesc? mentionez ca nu stiu aproape deloc matematica. si nici celalalte materii. dar cu pregatire in fiecare sapt la toate cele 3 materii, oare am sanse? cat mai trebuie sa invat pe zi si la ce sa invat mai mult? oare am sanse sad?

Răspuns Câştigător
| AleeAlexaaandraaa a răspuns:

Hei, nu te panica. Incepe pregatirile de acum in vacanta! Im special la matematica. La romana nu-i mare lucru, doar tocesti. Aici este o carte super buna pentru eseuri https://www.librarie.net/......ura-romana
Cu matematica, spune-le alor tai sa nu aiba asteptari foarte mari, gen trebuie sa fi constienti. Nu vreau sa te descurajez, de recuperat poti! 6 il poti lua, doamne ajuta, daca iei mai mare cinste tie, dar gandeste-te si la pozitia in care esti. Sa nu aiba pretentia de un 8-9, deoarece o sa puna presiune mare pe tine. Dar ai zia ca doar sa-l iei. De luat poti. Cu biologia trebuie din timp, e multa materie. De la inceputul anului incepi si daca exersezi zilnic, nu mult, chiar o sa reusesti. Pe la sfarsit, prin mai, cand profii se agita sa termine materia iti dai seama ca majoritatea n-au invatat e stres. Tu o sa fi relaxat ca esti cu lectile la zi.
La romana, istorie si geogra n-am invatat TOT ANUL! Am facut meditatii si mi-o intrat putin in cap.
La romana am invatat in ultimele 2 saptamani, la istorie in ultimele 4 zile si la geogra am invatat cu o zi inainte de bac si uite.l-am luat :)). Ce vreau sa zic prin asta..nu e imposibil. La mate e alta treaba, aici trebuie exercitiu. Eu recunosc, la geogra am mai facut exercitii cu harta si asa am putut invata mai repede. De asta am fost in stare sa invat cu o zi inainte, deoarece stiam deja harta. Bafta!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este important modul de studiu, recomand să ai în vedere toate aspectele, să îți structurezi materia de învățat astfel încât să o faci din plăcere, fără să ai un dispreț față de anumite lucruri studiate.
De asemenea, încearcă să ceri sfatul și ajutorul altor profesori, poate ei sunt mai înțelegători.
Studiul temeinic și constant au întotdeauna succes. Nu uita să faci pauze din când în când, pentru a te obișnui nu acest stil de învățare.