| Justjust11 a întrebat:

Deci hai sa va spun cum sta treaba, eu sunt clasa a 12 si anul acesta dau bacul, in a 9 si in a 10 nu am facut matematica aproape deloc pentru ca profesorul meu de mate era domnul diriginte, eu anul acesta o sa fac pregatire tot anul la biologie, romana si matematica, daca invat, am sanse sa iau bacul? Precizez sunt praf la matematica doar a 11 o stiu, cum ar trebui sa invat? Explicati-mi ce ar trebui sa fac? Ce ati face in locul meu? Cum ati invata?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Sa iei bacul? Ai innebunit, iti spun clar laughing Omule, cu un an de invatat poti sa iei 8-9 in bac, nu numai sa-l iei. Nu spun 10 *cu toate ca se poate la anumite materii* caci depinde de aptitudinile fiecaruia si de efortul pe care vrea sa-l depuna.

La romana, daca esti foarte slab, o sa tocesti asa cum fac elevii care nu pot sa invete lucruile logic. Daca poti sa inveti lucrurile logic si sa realizezi singur un comentariu *cum ar fi si normal* atunci trebuie sa stii numai rezumatele si versuri semnificative din fiecare poezie. Nu, nu o sa iei 10 daca inveti numai cateva 10 dar este oricum cu mult peste trecutul ala pe care il vrei.

La primul subiect este numai de citit, este vorba de intelegerea textului. Sa fii atent, altceva nu conteaza aici!

La textul argumentativ trebuie sa ai neaparat un paragraf in care spui ceva despre subiect si sa-ti exprimi punctul de vedere. Dupa pui 2 argumente care sa sustina punctul de vedere, 1 conform textului citit si al 2-lea ce iti vine prima data in minte. Dupa, in concluzie repeti pozitia ta si gata.

Trebuie sa mai stii trasaturi ale dramei/liricului/epicului si trasaturi ale curentelor (romantism, simbolism, modernism).
Primesti puncte pe orice ...mai ales daca este opera epica. (conflicte, prezentarea actiunii, relatii dintre personaje) Conteaza sa fii pe subiect si sa fie bine.

La biologie inveti ce-ti da profesorul si la matematica faci variante fara sa te ajuti de baremele de pe net. Poti sa faci 100 de variante si sa iei un amarat de 7... Conteaza sa le intelegi, sa le rezolvi singur sau macar sa te straduiesti, chiar daca rezolvi 40 in loc de 100.

| Justjust11 explică (pentru RainmakerX):

Iti multumesc foarte mult... cand am vazut " sa iei bacul? si ras " am zis gata e fix pix. multumesc, incep pregatire la mate in septembrie. sper sa o invat repede. multumesc mult

2 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

Uite-te la variantele de bac care s-au dat in anii trecuti, vezi ce tipuri de exercitii se fac, si invata sa faci exercitiile alea.
La primul subiect exercitiile sunt destul de simple, sunt ele scrise diferit, dar se rezolva in mod asemanator.
La al doilea si al treilea e cam la fel.
Daca faci macar 2 lucrari de bac pe saptamana si-ti dai interesul, o sa iei lejer un 7-8, chiar daca n-ai facut anii trecuti.
Tu trebuie sa inveti logica si regulile din spatele calculelor si formulelor, apoi o sa-ti fie mult mai usor sa rezolvi un exercitiu.
Daca faci in fiecare zi cateva exercitii la mate timp de o ora si te dedici, n-ai cum sa iei sub 6.