| anonim_4396 a întrebat:

Va rog frumos help me! repede trebuie sa ajut pe cineva e clasa a5a eu nu prea ma pricep spuneti-mi va rog frumos: 'Construiti proproziti in care sa exemplificati functiile sintactice de subiect, nume predicativ, complement direct, complement indirect atribut substantiv in asp atribut substantival preprozitional va rog fara explicati doar raspuns va multumesc.

Răspuns Câştigător
| st3fDub a răspuns:

Buna! Te ajut eu!
Incepem cu functia de subiect.Uite doua exemple:''Ionel va merge maine la piata." sau "Dragostea e cel mai frumos sentiment".Substantivul Ionel si dragostea sunt subiecte,raspund la intrebarea "cine?" si "ce?"

Nume predicativ:"Prietenul cel mai bun al omului este cainele."Numele predicative este substantivul "cainele" si impreuna cu verbul "este" formeaza predicat verbal.

Complement direct:"O cunosc pe Anda". Complementu' direct este "pe Anda", raspunde la intrebarea pe cine sau ce?

Complement indirect:"Ma gandesc la vacanta". Complmentu' indirect este "la vacanta", raspunde la intrebarea la cine? la ce? etc

Atribut substantival prepozitional:"Imi plac cartile de fictiune","de fictiune"fiind atributul substantival prepozitional.

Nu inteleg ce ai vrut sa spui prin "atribut substantiv in asp"

Multa baftawinking

1 răspuns:
| DeddoLăvPeace a răspuns:

Subiect: Dana merge la servici. Nume predicativ : Ea este dana. Complement direct: Am vazut-o pe dana. Complement indirect: Povestea este despre dana. atribut substantival preprozitional : Merge pe drumul spre dana. Funda?