| MariaMonica a întrebat:

Va rog frumos spune-ti-mi si mie ce am voie sa mananc dupa 1 saptamana si 3 zile de la operatia de apendicita. Fundita love struck

Răspuns Câştigător
| LoLLyPoP_2261 a răspuns:

Trebuie sa nu soliciti sistemul digestiv macar o luna de la operatie, adica trebuie sa eviti cruditatile, alimentele care te constipa sau iti fac purgatie, lichidele acidulate si/sau dulci, sucurile naturale de fructe trebuie evitate si ele pentru ca dau aciditate gastrica si nu e bine.

Trebuie sa mananci supe de pui usoare si nu foarte fierbinti sau reci, carne fiarta tot de pui, peste rasol sau la cuptor, nicidecum prajit, trebuie sa eviti sarea si condimentele foarte aromate care excita stomacul, trebuie sa eviti tocaturile, carnea grea de porc sau oaie, dintre lactate este ok sa consumi branza proaspata, telemea, iaurt si sa nu consumi lapte care fermenteaza odata ajuns in stomac!

In rest ai grija sa nu fii alergica la anestezic sau la analgezicele folosite! Iti doresc sanatate, dupa ca 3 luni nici n-o sa-ti mai amintesti data exacta a operatiei! fundita?:X

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| andr3yutz a răspuns:

Nu stiu sigur dar oricum nu ai voie seminte sucuri acidulate...si cica trebuie sa o iei incet cu alimentatia...mai mult nu stiuwinking.