| ANDREIsauTEDY a întrebat:

Va rog mult sa ma ajutati! Puteti sa-mi dati pentru materia civica mai multe referate cu urmatoarele teme : legatura dintre adolescent si comunitate, adolescentul si comunitatea urbana / rurala, importanta comunitatii in viata adolescentului, impacte pozitive si negative ale comunitatii asupra copilului! Stiu ca sunt niste teme mai grele... Dar va rog mult sa-mi gasiti si mie!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adolescentul se poate dezvolta intr-o comunitate prin intermediul familiei, care este celula de baza a oricarei persoane.Prin inermediul familiei, adolescentul se poate integra intr-o comunitate si poate di de folos in cadrul acesteia.Persoanele care fac parte dintr-o comunitate pot avea un impact negativ sau pozitiv fata de adolescent in functie de caracterul pe care il detin respectivele persoane.
Prin intermediul comunitati adolescentul poate creste si se poate dezvolta armonios, dar si comunitatea se poate imbunatati priin intermediul copilului ce se dezvolta in aceasta.

sper ca te-am ajutatbig grinhappy