| Ceriik a întrebat:

Va rog sa aveti binevointa sa-mi dati un sfat. Sunt cls a 9a si tocmai am inceput liceul, acesta fiind unul foarte bun, dar strict si naspa. Cu colegii nu am nici o problema, m-am acomodat foarte repede in aceasta privinta. In schimb, deoarece am intrat printre ultimii iau si cam cele mici note. Inainte eram obisnuita sa fiu printre primii, de exemplu in gimnaziu ma duceam la romana la olimpiada si ma calificam la judeteana si luam punctaj f. bun (96 pct), iar acum am un 4 si un 5 si toti altii, care nu au avut performanta mea la romana au note mari(8, 9, 10), la matematica nu inteleg nimic si am tot cele mai mici note din cls.La informatica, eu sparg conturi si carduri pe net si iau 6, iar altii de la tara care nici nu stiu sa creeze un fisier iau 8, 9.Simt ca acest liceu nu ma caracterizeaza, din cauza ca vad peste tot, pe holuri, in baie multe persoane ce stau non-stop cu caietul in brate, iar eu chiar nu sunt asa.As vrea sa ma mut la un liceu mai slab, deoarece nu suport ideea de a fi printre cei mai slabi din clasa, dar parintii nici nu vor sa auda. Ce ma sfatuiti sa fac, in afara de faptul de a invata mai mult?

10 răspunsuri:
| BiaSiAtat a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai... ei te vor intelege. Daca nu-ti place acolo, n-ai ce sa faci. Inainte sa te duci la acle colegiu trebuia sa te gandesti de 2 ori...Du-te la unul dintre parinti ( sau la amandoi ) si vorbeste cu ei, spune-le ceai pe suflet. Daca nu vor accepta asta inceracsa pui mana pe carte, cai te va ajuta in viata. Sper ca te-am ajutat kiss

| Jigsaw a răspuns:

Tu spargi conturi si carduri pe net ma? Nici daca iti dau eu ip-ul nu esti in stare sa faci nimic, vezi ce scrii pe acolo ca te faci de ras.

| dreamgirl16 a răspuns (pentru Jigsaw):

Nu judeca.nu cunosti persoana, termina!

| Jigsaw a răspuns (pentru dreamgirl16):

Nu judec, cel putin incerc.Dar cum sa zici ca "sparg conturi si fur de pe card informatii, etc"? E ca si cum ai spune ca tu faci genoflexiuni cu 300kg in spate.Nu e imposibil, dar nu toata lumea reuseste. Sper sa pricepi ce-am vrut sa spun.

| dreamgirl16 a răspuns (pentru Jigsaw):

Inteleg ce ai vrut sa spui...dar niciodata nu se stie, si eu incerc de multe ori sa nu judec desi imi este cam imposibil, dar niciodata nu stim cine se afla in spatele acestei "retele"intelegi?

| Jigsaw a răspuns (pentru dreamgirl16):

Pe TPU rar gasesti un om mai in varsta de 15-16 ani,si la varsta asta,daca reusesti sa faci niste programare in C++ zici ca esti geniu, dar amite a sparge conturi, parole etc.

| dreamgirl16 a răspuns (pentru Jigsaw):

Who knows?laughing

| dreamgirl16 a răspuns:

Deci,scumpa mea! Nu conteaza ce nota ai, daca vrei sa ajungi cineva in viata si sa conteze si sa fie in raport de identitate[k la logica] notele cu ce ai tu in cap atunci e ok! E chiar ff ook, daca nu degeaba vrei tu sa iei 10 la un liceu slab nota care la un liceu bun ar fi 5-6, degeaba mai mergi la liceu at...Parerea mea,daca vrei o faculta si vrei sa ajungi cineva... iubitaa! Luptate sa ai cv in cap, sa retii, sa stii! si nu sa iei note dar de fapt tu sa nu stii si sa nu intelegi,ca nu asta conteaza la faculta!:* Treaba ta, parerea mea e sa nu treci prin liceu ca gasculitsa prin apa, succes:*

| DanielaElleena a răspuns:

Pai tu trebuie doar sa fi atenta pai in pauze intreaba un coleg foarte bun la mate si la romana si la ce mai ai tu intreaba-l daca vrea sa iti explice si tu atunci intelegi si iar o sa ai note mari sper ca te-am ajutat... funda?

| Yuuuki a răspuns:

La ce liceu esti? De unde? La ce liceu te gandesti sa te muti? Si ce profil doresti?