| dulkica a întrebat:

Va rog sa-mi dati si mie cate un sinonim pentru urmatoarele expresii, dar cat mai repede:arca lui Noe, patul lui Procust, turnul Babel, a intoarce pe dos, braul cerului, a strange funia la par, marul discordiei, sabia lui Damocles, marul lui Adam, curriculum vitae, modus vivendi, stricto sensu

Funda!winking:*

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arca lui Noe-ingramadire de oameni patul lui Procust-a impune cuiva cu forta turnul Babel- o construcţie gigantică, un loc unde se vorbesc multe şi felurite graiuri, o amestecătură de lucruri sau de idei confuze, o întreprindere temerară sortită eşecului, o reuniune haotică unde toţi vorbesc fără să se poată înţelege şi, în general, o confuzie, o încâlceală enormă. a intoarce pe dos-indispus, deprimat, mohorât, trist braul cerului-? a strange funia la par-A te rezuma la ce ai marul discordiei-motiv de cearta sabia lui Damocles-pericol iminent marul lui adam-imi pare rau nu stiu ce inseamna curriculum vitae-istoricul vietii modus vivendi-mod de a trai stricto sensu-ceva ce trebuie facut neaparat

| alexutzu938 a răspuns:

Asta ne-a dat si noua la romana

| Andreutaa a răspuns:

A intoarce pe dos : a rasturna, cam atat stiurolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor. habar n-am scuze.dar cauta si u pe google exemplu : sinonim pentru expresia... si spoi expresia:*.

| Stroe_Oprelia_1974 a răspuns:

Arca lui noe salvare
braul cerului curcubeu
marul discordiei motiv de cearta
curiculum vitae C.V. cam atat stiu