| mihaela_7710 a întrebat:

Imi puteti expilica in ce sens au urmatoarele foremulele si cliseele internationale " curriculum vitae" "mea culpa" "modos vivendi" " stricto sensu"

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Curriculum vitae= desfasurarea vietii. Se foloseste, insa, pentru a te autoaprecia in vederea obtinerii unui job.
Mea culpa= e vina mea. se foloseste pentru a-ti recunoaste public o greseala.
Modus vivendi= mod de viata. Se foloseste pentru a descrie felul cuiva de a-si trai viata.
Stricto sensu= in sens propriu. Se foloseste cand vrei sa inlaturi orice confuzie asupra a ceea ce ai vrut sa exprimi printr-un cuvant/o expresie.

1 răspuns:
| Owakey a răspuns:

Bună!

- Curriculum vitae este o expresie latină care se traduce prin "Istoricul vieții". În general, Curriculum vitae are un format standard, care sintetizează informații cu privire la: datele personale, postul vizat, experiența profesională, educație și formare profesională (incepând cu ultima formă de invățământ absolvită), informații ce țin de aptitudini native sau dobândite (în afară de cele profesionale). Pentru o mai bună receptare a datelor de către angajator, în Europa s-a convenit o standardizare a formatului de CV (formatul Europass), pentru a avea același format (și conținut) indiferent de limba în care este scris.

- Mea culpa este o expresie din limba latină care se traduce în limba română prin greșeala mea sau prin propria mea greșeală. Pentru a obține un mesaj mai puternic, adjectivul "maxima" se poate intercala în expresie, rezultând "mea maxima culpa", care se poate traduce aproximativ prin "cea mai mare greșeală a mea".

La celelalte două nu am găsit, dar din câte ştiu sunt cuvinte ce se folosesc cel mai mult de avocaţi.

Baftă!