| anonim_4396 a întrebat:

Va rog spuneti-mi si mie ce semnifica fiecare culoare!:X:X.Ms:X:*!

12 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

Http://www.mirelutza.ro/culori.html

daca cautai pe net semnificatia culorilor gaseai :D

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Aţi uitat să notaţi sursele de unde aţi copiat materialul.

| nobody_9468 a răspuns:

THE COLOURSbig grinbig grinbig grin

NEGRU=o non-culoare, ca si albul - simbolizeaza autoritatea si puterea. Negrul este extrem de popular in industria modei, deoarece, din punct de vedere vizual, subtiaza silueta. In plus, este o non-culoare stilata si vesnic la moda. De asemenea, negrul semnifica supunere. Preotii poarta negru pentru a-si arata supunerea in fata lui Dumnezeu. Unii experti din moda afirma ca femeile care poarta negru isi arata supunerea fata de barbati.

Costumele sau vestimentatia neagra pot conferi "purtatorului" senzatia de putere si autoritate dominatoare sau il pot face sa para distant sau chiar... malefic. Personajele negative adesea sunt infatisate imbracate in negru - cum ar fi Dracula, "baietii rai" din filme etc.

ALB=Rochia alba de mireasa simbolizeaza inocenta si puritatea. Albul reflecta lumina si este considerat ca apartinand paletei cromatice de vara. Albul este popular in special in designul interior, in domeniul decoratiunilor, precum si in cel al modei, deoarece este luminos, neutru si se asorteaza cu orice.

Totusi, pe obiectele sau hainele de culoare alba murdaria se vede cel mai usor, astfel incat este mult mai dificil sa le mentii curate, comparativ cu cele in culori vii. Albul halatelor pe care le poarta doctorii si asistentele medicale implica sterilitate si curatenie exemplara.

ROSU=Culoarea cea mai intensa din punct de vedere emotional, rosul stimuleaza un ritm cardiac si respirator mai rapid. De asemenea, este si culoarea dragostei si a indragostitilor. Vestimentatia de culoare rosie iese foarte mult in evidenta si il face pe cel imbracat in rosu sa para mai solid. Fiind o culoare extrema, hainele rosii nu ii ajuta pe cei care poarta discutii de negociere sau care se afla in mijlocul unor confruntari.

Masinile rosii sunt tinte foarte populare pentru hoti, deoarece aceasta culoare atrage foarte mult atentia. In designul interior, rosul este folosit, de regula, ca si culoare de accent. Designerii afirma ca elementele de mobilier de culoare rosie reprezinta o alegere perfecta, de vreme ce pot deveni un punct focal sau de interes maxim intr-o incapere.

Rosu inseamna noroc in China, motiv pentru care este si culoarea traditionala pentru mirese. In China si Japonia, albul este culoarea traditionala pentru doliu.

ROZ=Culoarea cea mai romantica, rozul are efecte calmante si linistitoare. Au existat cazuri in care antrenorii echipelor de sport varuiau peretii vestiarelor folosite de echipele adverse in roz aprins, puternic, astfel incat oponentii lor sa isi piarda energia - aceasta deoarece rozul oboseste foarte mult privirea si, implicit, iti da senzatia de oboseala a intregului corp.

ALBASTRU=Culoarea cerului si a oceanului, albastrul este una dintre cele mai populare culori. Efectul sau asupra psihicului uman este exact opus celui produs de culoarea rosie. Albastrul linistit si relaxant determina organismul sa produca substante chimice calmante, astfel incat este adesea utilizat in designul interior, in special pentru dormitoare.
De asemenea, albastrul poate fi si foarte rece si deprimant. Consultatii din domeniul modei recomanda purtarea hainelor de culoare albastra la interviurile de angajare, deoarece simbolizeaza loialitatea. Oamenii dau dovada de o mai mare productivitate daca muncesc in camere ai caror pereti sunt varuiti in albastru. Studiile arata ca halterofilii reusesc sa ridice mai multa greutate daca se antreneaza in sali de gimnastica albastre.

Imbracamintea albastra purtata in Roma antica de functionarii publici a rezistat pana in ziua de astazi, transmitandu-se uniformelor albastre purtate de politisti sau de angajatii din alte ramuri profesionale. Testele indica faptul ca albastrul este cea mai putin "apetisanta" culoare in ceea ce priveste produsele alimentare, deoarece se intalneste rar in natura, iar mancarea stricata capata, adesea, nuante de mov sau albastru. Pe de alta parte, rosul sporeste apetitul. Din acest motiv, foarte multe restaurante si localuri sunt decorate in rosu.

VERDE=In prezent cea mai populara culoare folosita in designul interior si pentru decoratiuni, verdele simbolizeaza natura. Este culoarea cea mai usor de perceput pentru ochiul uman, deoarece reprezinta atat o combinatie de culoara calda (galben), cat si de culoare rece (albastru). In plus, verdele poate ajuta si la imbunatatirea vederii. Este o culoare "proaspata", cu efect calmant. Persoanele care urmeaza sa intre intr-un studio de televiziune, pentru o filmare, se relaxeaza anterior in "camera verde". In spitale, se foloseste foarte mult culoarea verde (peretii saloanelor sunt adesea varuite in verde), deoarece ii relaxeaza pe pacienti. Miresele din Evul Mediu se imbracau in rochii de culoare verde, care simbolizau fertilitatea, prin asociere cu verdele intregii naturi prospere. Verdele inchis este masculin, conservator si implica bogatie.

GALBEN= vesel si solar atrage imediat atentia. Desi este considerata o culoare optimista, cercetarile arata ca oamenii se enerveaza cel mai mult, isi pierd rabdarea, devin iritabili si nervosi in camere vopsite in galben. Acelasi efect il are aceasta culoare si asupra bebelusilor, care, in incaperi galbene, tind sa planga mai mult. Este culoarea cea mai dificil de observat si de asimilat pentru ochi. Poate crea senzatia de putere dominatoare, daca este utilizata in exces. Galbenul intensifica si faciliteaza concentrarea si, datorita efectelor sale, metabolismul poate avea procese mai rapide.

ROSU INCHIS, VIOLET, PURPURIU=Purpuriul sau violetul este culoarea traditionala a roialitatii. Cleopatrei ii placea rosul inchis la nebunie. Aceasta culoare denota lux, bogatie, prosperitate si un simt pentru lucrurile fine si sofisticate. De asemenea, este o culoare feminina si romantica. Totusi, deoarece in natura este rar intalnita, poate parea artificiala.

MARO=Culoarea pamantului, maroul indica autenticitatea, adevarul si sinceritatea. Maroul solid este o culoare de baza, naturala, a carei prezenta este abundenta in natura. Nuantele de maro deschis implica onestitate si caracter veritabil, in timp ce maroul inchis la culoare este asemanator lemnului sau pielii - durabil. De asemenea, maroul are si efecte psihologice - iti poate induce o stare de melancolie. Barbatilor le este mult mai usor si se simt mai confortabil sa spuna ca maroul este una dintre culorile lor preferate, fiind o nuanta naturala, destul de rece si distanta, masculina.

baftabig grin

| bianca a răspuns:

Roşu - scoate în evidenţă sensibilităţile observatorului, fiind deci o culoare foarte puternică. De aceea roşul captează foarte repede atenţia. În acest caz se recomandă ca persoanele care optează pentru o îmbrăcăminte de această culoare să fie stăpâne pe sine şi nu prea timide. Totodată, roşul este şi culoarea pasiunii, însă el nu trebuie folosit în exces.

Roşu are un efect stimulator general, provoaca, incita la actiune, indeosebi in plan psihomotor, stimulator intelectual. El este o culoare specifica tipului activ, autonom, locomotor, competitiv, operati.
Rosu simbolizeaza caldura, foc, pasiune, entuziasm si agresiune. El poate mari presiunea sangelui si ritmul respiratiei. Are efectul de a stimula oamenii sa ia decizii in mod rapid si creste sperantele.
Rozul – este o culoare care îl face pe cel care îl poartă să iubească lumea, fiind deci culoarea dragostei şi totodată cea mai romantica si afectiva culoare. Totodată, rozul este şi culoarea sexualităţii. Este dealtfel şi simbolul unei iubiri în tăcere. El are rolul de a calma şi de a îmbuna sentimentele.

Studiile efectuate în mai multe închisori au arătata că atunci cand celulele prizonierilor sunt vopsite in roz, atitudinea agresiva se diminueaza vizibil, dar efectul nu este insă durabil. O expunere mai îndelungată la această culoare poate duce în final la o explozie de violenţă.

De asemenea se spune că rozul decolorat este culoarea care marchează cel mai bine începutul marii dezvoltări intelectuale, fiind totodată şi cea mai potrivită culoare în domeniul investiţiilor.
Verdele – este o culoare excelentă pentru realizări financiare, fiind deci culoarea câştigului financiar. Verdele are totodată şi un Se spune că persoana care-l poartă e înclinată să ia iniţiative efect de liniste, buna dispozitie, relaxare, meditatie, echilibru, siguranta. El faciliteaza deconectarea nervoasa. Caracterizeaza tipul pasiv, defensiv, autonom, retinut. Exprima concentrare, siguranta, introspectie.

Important de ştiut este faptul că verdele este culoarea potrivită hainelor ce trebuie îmbrăcate atunci când mergeţi să daţi un interviu pentru angajare.

Verdele este totodată şi culoarea speranţei, fiind o culoare foarte potrivită spre a fi utilizată la zugrăvirea dormitoarelor.

Se spune că verdele închis este culoarea care indică o concentrare puternică, dar care durează doar un moment.
Albastrul – este o culoare liniştitoare, fiind culoarea intelectualului. Este dealtfel şi simbolul unei iubiri ascunse.

Această culoare favorizeaza dezvoltarea proceselor de inhibitie si de incetinire a ritmului activitatii; indeamna la calm si reverie, concentrare si liniste interioara, seriozitate, meditatie. In exces, conduce la depresie. Se caracterizeaza prin profunzimea trairilor si sentimentelor. Caracteristica pentru tipul pasiv, senzitiv, perceptiv

Albastrul obişnuit marchează începutul contactului spiritual.

Albastrul deschis sugerează setea de cunoaştere, dar şi nevoia de odihnă şi relaxare.

Albastrul electric este culoarea care se potriveşte unei persoane care e mulţumită cu nivelul său existent de cunoaştere sau doreşte realizări intelectuale mai înalte. Această culoare este foarte bună pentru oratori căci atrage publicul. Este totodată şi o culoare potrivită pentru un om disponibil întotdeauna şi mai ales atunci când este nevoie.

Albastrul pulverizat este culoarea potrivită pentru un visător, pentru artistul creator, arareori preocupat de lucruri materiale.

Albastrul închis se potriveşte mai mult persoanelor care nu sunt satisfăcute de acţiunile altora.

Deseori albastrul se foloseşte ca o culoare neutră, pentru a produce îmbinarea mai multor culori.
Galbenul – este o culoare benefică, iar în combinaţie cu albul pur se obţine galben pal. Este totodată şi culoarea geloziei. Se ştie că această culoare stimulează si intreţine starea de vigilenţă, sporeşte capacitatea de mobilizare si concentrare a atenţiei, predispune la comunicativitate; dă senzaţia de caldură şi de intimitate. Galbenul este culoarea caracteristică tipului activ, expansiv, investigativ si cu un nivel ridicat de aspiraţie. Privită mult timp, da senzaţia de oboseală, dar în tonuri palide este suportabilă.
Violetul – este culoarea legată de paranormal, dar este şi o culoare a suferinţei. Are un efect stimulator, neliniştitor si descurajator, dând senzatia de gravitate. Semnificaţia psihologică este de tristeţe, melancolie.

Rosu simbolizeaza caldura, foc, pasiune, entuziasm si agresiune. El poate mari presiunea sangelui si ritmul respiratiei. Are efectul de a stimula oamenii sa ia decizii in mod rapid si creste sperantele
Albul – semnifică vindecare, purificare, nou, neatins, calm. Albul este culoare purităţii. Totodată, albul sugerează şi sinceritatea. Are : efecte de expansivitate, uşurinţă, suavitate, robusteţe, puritate, raceală; exprimă pace, impacare, liniste, inocenta, curatenie, sobrietate.

Utilizarea eficientă a culorilor in procesul de design al paginilor pentru Internet are urmatoarele influente:

· sporeste gradul de receptivitate, inţelegere si asimilare a cunoştinţelor de către cei ce vizualizează paginile;

· creează o stare de confort psihic, înviorare şi bună dispoziţie;

· sporeşte calitatea şi randamentul muncii intelectuale;

· asigură diminuarea oboselii intelectuale si deconectarea nervoasă;

· facilitează percepţia vizuală, concentrarea atenţiei si memorarea;

· influenţează pozitiv starea celor ce va lecturează paginile Web.
Negrul –este o culoare care sugerează confuzie, nehotărâre, durere, despărţire. Această culoare are o vibraţie negativă. Ea are efecte psihologice de nelinişte, reţinere, depresie, introversie; impresie de adâncime, greutate; are o semnificaţie psihoa-fectiva de tristeţe, sfarşit, singurătate, despărţire, doliu. Poate fi utilizată ca element de delimitare, contrast sau fond pentru celelalte culori.

Movul – este culoarea indiferenţei
Griul – este culoarea specifică bancherilor, finanţiştilor şi celor din domeniul asigurărilor, fiind culoarea care sugerează sprijin financiar şi putere. De aceea atunci când mergeţi la bancă pentru a contracta un credit(împrumut bancar) este indicat să îmbrăcaţi haine de culoare gri, maro, albastru şi albastru închis.

Maroul –este culoarea care înfrânge extravaganţa. În unele cazuri, această culoare creează o senzaţie de tensiune. Totodată maroul este culoarea pământului si pădurii. Este solid, de încredere si ajută la creerea unei atmosfere neutre, confortabile si primitoare. Este culoarea care comunică sinceritate, putere, maturitate.
Auriul – este culoarea perfecţiunii spirituale, culoarea sfinţeniei. Pentru a înţelege mai bine semnificaţia acestei culori este de ajuns să ne gândim la icoane.

Orange (portocaliu) - este culoarea care îndemnă la un puternic simţământ matern, la nevoia de a oferi protecţie, fiind culoarea fericirii. Totodată, această culoare are un efect stimulator emotiv, dă senzatie de apropiere. Este o culoare sociabilă, mai activă decat galbenul, care lasă impresia de optimism, veselie, însă pe suprafete intinse poate fi iritant.

| Roxana6044 a răspuns:

Rosu
Pozitiv: silitor, apreciativ, decis
Negativ: aspru, brutal, libidinos, neobrazat si incapatânat

Portocaliu
Pozitiv: tandru, viteaz, spirit liber, darnic si altruist
Negativ: arogant, dominant, inselator si vanitos

Galben
Pozitiv: incisiv, drept, direct, onest, fara prejudecati
Negativ: cinic, superficial, critic, preocupat si precipitat

Verde
Pozitiv: sensibil, binevoitor, talentat, tolerant si discret
Negativ: lacom, suspicios, o persoana pe care nu te poti baza

Albastru
Pozitiv: pacifist, impaciuitor, credincios, virtuos, reflexiv si dedicat
Negativ: malitios, egoist, neiertator, lipsit de onestitate si slab

Indigo
Pozitiv: organizat, optimist, pur, cu discernamânt, maleabil
Negativ: obsedat, fals, umil si fara masura

Purple
Pozitiv: o fire artistica, mistica; suflet mare, nobil si altruist
Negativ: se considera important, fara mila si snob

Negru
Pozitiv: creativ, idealist, talente ascunse; o fire puternica
Negativ: enervant, superior, disperat

Alb
Pozitiv: onest, binevoitor, nu e prost-crescut
Negativ: lipsit de sentimente, aspru, rigid, lipsit de succes

Gri
Pozitiv: spirit sanatos, autentic si spartan, are o reputatie de neatins
Negativ: nevoias, abatut, bolnav, se simte foarte prost dispus

Argintiu
Pozitiv: revelator, impartial, viclean si contemplativ
Negativ: siret, incorect si incoerent

Auriu
Pozitiv: spirit luminat, abundent, matur; isi atinge scopul cu succes
Negativ: obstructiv, ursuz, cinic si inadaptat

| insomnia a răspuns:

Rosu- caldura, foc, pasiune, entuziasm si agresiune;
portocaliu- reprezinta energiile solare si anunta deschidere catre ceilalti si sinceritate; este culoarea fericirii;
galben- culoare benefica, dar totodata culoarea geloziei;
verde- este culoarea sperantei, o culoare excelenta pentru realizari financiare;
albastrul- simbolul iubirii ascunse, culoarea celor care vor sa se schimbe in bine;
violet- culoarea persoanelor marcate de spiritualitate;
maro- transmite sinceritate, putere si maturitate, stabilitate. cei care prefera aceasta culoare sunt foarte corecti si saritori;
alb- simbolul puritatii.

| Georgy_1051 a răspuns:

Verde

Personalitatilor 'verzi' le place sa-i ajute pe ceilalti. Prietenii lor ii considera oameni de incredere, insa si 'verzii' pot fi victime, asa ca, uneori, ar trebui sa acorde prioritate problemelor proprii. In cazul in care aveti tensiunea arteriala mare, solutia este 'verde'. Este culoarea de care ai nevoie cand simti nevoia de a te destinde, de a te relaxa, mai ales, fiind atat de utila cand suferi de probleme ale inimii sau de hipertensiune.

Portocaliu

Personalitatile 'portocalii' adora spatiile deschise, pentru ca sunt oarecum speriati de orice ingradire de natura fizica sau mentala. Ajutorul lor este oferit celor slabi. In cazul in care te simti deprimata, nu ezita de a purta ceva portocaliu. Aceasta este culoarea veseliei, a caldurii si senzualitatii.Util ca un intaritor si stimulent emotional, portocaliul este folosit in tratamentul depresiilor si este de mare ajutor la revenirea dupa un soc emotional. Are si efect antispastic, putand fi de folos in tratamentul spasmelor musculare si crampelor.

Roz

Culoarea preferata a mai tuturor fetitelor... Persoanele 'roz' sunt inteligente, atente cu ceilalti si optimiste. Lor le 'pasa' si de ceea ce este in jurul lor. Le place sa ii binedispuna pe cei care ii inconjoara si adesea au un aer mai tanar decat sunt. Un dezavantaj al lor ar fi faptul ca adesea sunt nehotarate. Asociat cu dragostea si romantismul, rozul te poate consola dupa o despartire. De asemenea, in cazul copiilor s-a observat ca stimuleaza creativitatea.

Albastru

'Albastrii' sunt sensibili, emotivi si singuratici. Intuiesc cu usurinta starile oamenilor, dar au tendinta de a nu se increde in ceilalti. Persoanele 'albastre' adora ordinea, devotamentul si compasiunea. Pentru a scapa de stres si a fi mai calma, solutia este 'albastru'.
Albastru reprezinta culoarea pacii, de asemenea, autoritatea si increderea - de aceea uniformele sunt, deseori, albastre. Este o culoare ideala pentru a fi purtata la un interviu pentru angajare. Este utila si in cazul in care ai probleme de hipertensiune, stres, insomnie sau anxietate.

Purpuriu si Violet

'Purpuriii' sunt persoane marcate de spiritualitate. Le place sa invete din experiente si sa citeasca despre vietile altora. Daca este nevoie de mai multa incredere in sine, solutia este 'purpuriu si violet'. Purpuriul si violetul sunt culori regale - asociate, in general, cu luxul, creativitatea, spiritualitatea si tot ceea ce este sofisticat. Amanadoua sunt considerate de a avea un efect benefic asupra starii mentale si sunt cunoscute drept culori care sporesc increderea in sine si forta spirituala. Aceste culori sunt intotdeauna pozitive!
Te-ai intrebat uneori ce semnifica culoarea ta preferata? Ai observat vreodata schimbarea brusca a starii tale de spirit atunci cand porti o anumita culoare? Poate ca da sau poate ca nu, esentialul este ca ar trebui sa stii ca aceste culori, care uneori ne cuceresc la o simpla privire, au o influenta notabila asupra noastra. Pentru cei sceptici sunt convinsa ca e greu de crezut, dar gandeste-te bine, atunci cand porti ceva deschis la culoare, o nuanta pastelata nu te simti mai calma, mai stralucitoare? Uite, iti propun o analiza asupra culorilor curcubeului si crede-ma ca vei fi uimita sa afli ce se ascunde in spatele lor, dar deja cred ca ai o mica idee... iti mai aduci aminte din copilarie cand credeai ca galbenul semnifica gelozie, rosu - dragoste, verde - speranta, alb - puritate? Sunt convinsa ca da, dar merita sa afli mai multe... poate ca aceste culori te vor ajuta candva in viata !

Rosu

Personalitatile 'rosii' sunt pline de viata si pasionale, constituind o sursa de inspiratie pentru ceilalti. Pe de alta parte, aceste persoane sunt adesea nestatornice si pot parea ca fiind 'atotcunoscatoare'. Ii sperie ideea de a parea prosti in fata celorlalti, ceea ce ii determina uneori sa recurga la tot felul de mijloace pentru a impresiona si a ajunge in centrul atentiei. Atunci cand vrei sa ai parte de mai multa energie si simti ca ea te cam paraseste, solutia ideala este culoarea rosie.

Galben

Cei 'galbeni' sunt, de obicei educati si detin un spirit creativ bine dezvoltat. Sunt metodici si pot fi conducatori excelenti. Stiu foarte bine cum sa isi stabileasca emotiile si, de aceea, adeseori par impasibile. Daca ai probleme cu articulatia sa stii ca galbenul este solutia. Efectele stimulate ale galbenului pot fi benefice in artritele usoare sau in reumatism. Galbenul trebuie purtat aproape de piele, pentru ca efectul sa fie maxim.

| Georgy_1051 a răspuns:

Verde

Personalitatilor 'verzi' le place sa-i ajute pe ceilalti. Prietenii lor ii considera oameni de incredere, insa si 'verzii' pot fi victime, asa ca, uneori, ar trebui sa acorde prioritate problemelor proprii. In cazul in care aveti tensiunea arteriala mare, solutia este 'verde'. Este culoarea de care ai nevoie cand simti nevoia de a te destinde, de a te relaxa, mai ales, fiind atat de utila cand suferi de probleme ale inimii sau de hipertensiune.

Portocaliu

Personalitatile 'portocalii' adora spatiile deschise, pentru ca sunt oarecum speriati de orice ingradire de natura fizica sau mentala. Ajutorul lor este oferit celor slabi. In cazul in care te simti deprimata, nu ezita de a purta ceva portocaliu. Aceasta este culoarea veseliei, a caldurii si senzualitatii. Util ca un intaritor si stimulent emotional, portocaliul este folosit in tratamentul depresiilor si este de mare ajutor la revenirea dupa un soc emotional. Are si efect antispastic, putand fi de folos in tratamentul spasmelor musculare si crampelor.

Roz

Culoarea preferata a mai tuturor fetitelor... Persoanele 'roz' sunt inteligente, atente cu ceilalti si optimiste. Lor le 'pasa' si de ceea ce este in jurul lor. Le place sa ii binedispuna pe cei care ii inconjoara si adesea au un aer mai tanar decat sunt. Un dezavantaj al lor ar fi faptul ca adesea sunt nehotarate. Asociat cu dragostea si romantismul, rozul te poate consola dupa o despartire. De asemenea, in cazul copiilor s-a observat ca stimuleaza creativitatea.

Albastru

'Albastrii' sunt sensibili, emotivi si singuratici. Intuiesc cu usurinta starile oamenilor, dar au tendinta de a nu se increde in ceilalti. Persoanele 'albastre' adora ordinea, devotamentul si compasiunea. Pentru a scapa de stres si a fi mai calma, solutia este 'albastru'.
Albastru reprezinta culoarea pacii, de asemenea, autoritatea si increderea - de aceea uniformele sunt, deseori, albastre. Este o culoare ideala pentru a fi purtata la un interviu pentru angajare. Este utila si in cazul in care ai probleme de hipertensiune, stres, insomnie sau anxietate.

Purpuriu si Violet

'Purpuriii' sunt persoane marcate de spiritualitate. Le place sa invete din experiente si sa citeasca despre vietile altora. Daca este nevoie de mai multa incredere in sine, solutia este 'purpuriu si violet'. Purpuriul si violetul sunt culori regale - asociate, in general, cu luxul, creativitatea, spiritualitatea si tot ceea ce este sofisticat. Amanadoua sunt considerate de a avea un efect benefic asupra starii mentale si sunt cunoscute drept culori care sporesc increderea in sine si forta spirituala. Aceste culori sunt intotdeauna pozitive!
Te-ai intrebat uneori ce semnifica culoarea ta preferata? Ai observat vreodata schimbarea brusca a starii tale de spirit atunci cand porti o anumita culoare? Poate ca da sau poate ca nu, esentialul este ca ar trebui sa stii ca aceste culori, care uneori ne cuceresc la o simpla privire, au o influenta notabila asupra noastra. Pentru cei sceptici sunt convinsa ca e greu de crezut, dar gandeste-te bine, atunci cand porti ceva deschis la culoare, o nuanta pastelata nu te simti mai calma, mai stralucitoare? Uite, iti propun o analiza asupra culorilor curcubeului si crede-ma ca vei fi uimita sa afli ce se ascunde in spatele lor, dar deja cred ca ai o mica idee... iti mai aduci aminte din copilarie cand credeai ca galbenul semnifica gelozie, rosu - dragoste, verde - speranta, alb - puritate? Sunt convinsa ca da, dar merita sa afli mai multe... poate ca aceste culori te vor ajuta candva in viata!

Rosu

Personalitatile 'rosii' sunt pline de viata si pasionale, constituind o sursa de inspiratie pentru ceilalti. Pe de alta parte, aceste persoane sunt adesea nestatornice si pot parea ca fiind 'atotcunoscatoare'. Ii sperie ideea de a parea prosti in fata celorlalti, ceea ce ii determina uneori sa recurga la tot felul de mijloace pentru a impresiona si a ajunge in centrul atentiei. Atunci cand vrei sa ai parte de mai multa energie si simti ca ea te cam paraseste, solutia ideala este culoarea rosie.

Galben

Cei 'galbeni' sunt, de obicei educati si detin un spirit creativ bine dezvoltat. Sunt metodici si pot fi conducatori excelenti. Stiu foarte bine cum sa isi stabileasca emotiile si, de aceea, adeseori par impasibile. Daca ai probleme cu articulatia sa stii ca galbenul este solutia. Efectele stimulate ale galbenului pot fi benefice in artritele usoare sau in reumatism. Galbenul trebuie purtat aproape de piele, pentru ca efectul sa fie maxim.

| Pisycutza_8903 a răspuns:

Roşu - scoate în evidenţă sensibilităţile observatorului, fiind deci o culoare foarte puternică. De aceea roşul captează foarte repede atenţia. În acest caz se recomandă ca persoanele care optează pentru o îmbrăcăminte de această culoare să fie stăpâne pe sine şi nu prea timide. Totodată, roşul este şi culoarea pasiunii, însă el nu trebuie folosit în exces.

Rozul – este o culoare care îl face pe cel care îl poartă să iubească lumea, fiind deci culoarea dragostei şi totodată cea mai romantica si afectiva culoare. Totodată, rozul este şi culoarea sexualităţii. Este dealtfel şi simbolul unei iubiri în tăcere. El are rolul de a calma şi de a îmbuna sentimentele.

Verdele – este o culoare excelentă pentru realizări financiare, fiind deci culoarea câştigului financiar. Verdele are totodată şi un Se spune că persoana care-l poartă e înclinată să ia iniţiative efect de liniste, buna dispozitie, relaxare, meditatie, echilibru, siguranta. El faciliteaza deconectarea nervoasa. Caracterizeaza tipul pasiv, defensiv, autonom, retinut. Exprima concentrare, siguranta, introspectie.

Albastrul – este o culoare liniştitoare, fiind culoarea intelectualului. Este dealtfel şi simbolul unei iubiri ascunse.

Această culoare favorizeaza dezvoltarea proceselor de inhibitie si de incetinire a ritmului activitatii; indeamna la calm si reverie, concentrare si liniste interioara, seriozitate, meditatie. In exces, conduce la depresie. Se caracterizeaza prin profunzimea trairilor si sentimentelor. Caracteristica pentru tipul pasiv, senzitiv, perceptiv

Galbenul – este o culoare benefică, iar în combinaţie cu albul pur se obţine galben pal. Este totodată şi culoarea geloziei. Se ştie că această culoare stimulează si intreţine starea de vigilenţă, sporeşte capacitatea de mobilizare si concentrare a atenţiei, predispune la comunicativitate; dă senzaţia de caldură şi de intimitate. Galbenul este culoarea caracteristică tipului activ, expansiv, investigativ si cu un nivel ridicat de aspiraţie. Privită mult timp, da senzaţia de oboseală, dar în tonuri palide este suportabilă.

Violetul – este culoarea legată de paranormal, dar este şi o culoare a suferinţei. Are un efect stimulator, neliniştitor si descurajator, dând senzatia de gravitate. Semnificaţia psihologică este de tristeţe, melancolie.

Albul – semnifică vindecare, purificare, nou, neatins, calm. Albul este culoare purităţii. Totodată, albul sugerează şi sinceritatea. Are : efecte de expansivitate, uşurinţă, suavitate, robusteţe, puritate, raceală; exprimă pace, impacare, liniste, inocenta, curatenie, sobrietate.

Utilizarea eficientă a culorilor in procesul de design al paginilor pentru Internet are urmatoarele influente:

· sporeste gradul de receptivitate, inţelegere si asimilare a cunoştinţelor de către cei ce vizualizează paginile;

· creează o stare de confort psihic, înviorare şi bună dispoziţie;

· sporeşte calitatea şi randamentul muncii intelectuale;

· asigură diminuarea oboselii intelectuale si deconectarea nervoasă;

· facilitează percepţia vizuală, concentrarea atenţiei si memorarea;

· influenţează pozitiv starea celor ce va lecturează paginile Web.

Negrul –este o culoare care sugerează confuzie, nehotărâre, durere, despărţire. Această culoare are o vibraţie negativă. Ea are efecte psihologice de nelinişte, reţinere, depresie, introversie; impresie de adâncime, greutate; are o semnificaţie psihoa-fectiva de tristeţe, sfarşit, singurătate, despărţire, doliu. Poate fi utilizată ca element de delimitare, contrast sau fond pentru celelalte culori.

Movul – este culoarea indiferenţei.

Griul – este culoarea specifică bancherilor, finanţiştilor şi celor din domeniul asigurărilor, fiind culoarea care sugerează sprijin financiar şi putere. De aceea atunci când mergeţi la bancă pentru a contracta un credit(împrumut bancar) este indicat să îmbrăcaţi haine de culoare gri, maro, albastru şi albastru închis.

Orange (portocaliu) - este culoarea care îndemnă la un puternic simţământ matern, la nevoia de a oferi protecţie, fiind culoarea fericirii. Totodată, această culoare are un efect stimulator emotiv, dă senzatie de apropiere. Este o culoare sociabilă, mai activă decat galbenul, care lasă impresia de optimism, veselie, însă pe suprafete intinse poate fi iritant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauta in dictionar de simboluri acolo gasesti cu exactitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce semnifika fiecare culoare a ochilor