| wrapper23 a întrebat:

Va salut!

Intrebarea mea poate fi destul de dificila, pentru ca situatia e aiurea. Am aproape 18 ani si ma simt batran. Ies rar cu putinii prieteni pe care-i am, nu imi mai place sa ma implic in niciun fel de activitate, si nu mai gasesc motivatie in nimic.

M-am gandit ca daca-mi fac o prietena ma va ajuta, dar ca sa-mi fac o prietena trebuie sa tin la ea si sa ii arat asta. Or, cum pot sa-i spun "te iubesc" sau sa-i arat, cand am senzatia ca eu nu o sa pot simti asta?

Pe de alta parte, mai sunt si timid, si cred ca mi-ar fi extrem de greu sa ma apropii de cineva in conditiile in care nu pot initia o comunicare, si nici Brad Pitt nu sunt.

Ce credeti ca ar trebui sa fac? Vad ca trece viata pe langa mine si ma simt incapabil de a schimba ceva. Am nevoie de niste sfaturi. Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori dragostea apare brusc, dar de cele mai multe ori dragostea apare lent, foarte lent.
Sa presupunem ca ia vea o prietena, nu ai putea nici tu si nici ea nu ar putea sa spuna dupa o luna sau doua, ca il iubiti pe celalalt.
Iubirea apare dupa ce va veti cunoaste bine, va apreciati anumite calitati si treceti cu vederea anumite defecte, in mod reciproc.
Daca s-ar intampla altfel, iti dai seama ca fiecare s-ar indragosti de oricine trece pe strada?!?
Care este fata care ti-ar place sa o intalnesti? Ai vreo idee?
Ar trebui sa o cauti pe aceea care are un hobby in comun cu vreun hobby de-al tau. De exemplu mie imi place sa joc Scrabble, cuvinte incrucisate, integrame, orice joc de logica... Daca vrei sa joci Scrabble online cu adversari reali in limba romana sau in alte vreo 4 limbi straine, hai pe www.isc.ro e simplu, iti alegi un ID si dai download la programelul acela WordBIZ si il instalezi. La inceput nu stiam cu ce se mananca si acum joc in fiecare seara cate un joc, am si prieteni si prietene, unii chiar din orasul meu. Pacat ca nu e vreun club de Scrabble in oraselul nostru ca m-as inscrie;-)
Scrabble e un joc care e ca un medicament impotriva timiditatii...
Daca mai vrei sfaturi, nu ezita sa scrii aici, sper sa ai si alte raspunsuri.
P. S. mie nu-mi place de Brad Pitt, e cam sters si am auzit ca nu stie sa se joace cu cuvintele, de Scrabble nici nu mai vorbesc