| anonim_4396 a întrebat:

Va salut pe toti. Vreau sa va impartasesc niste ganduri de-ale mele.Sunt in varsta de 21 ani, student.Ma consider un om curajos de fel,in acelasi timp sunt prietenos cu toti si incerc sa ma comport frumos cu oricine,fara sa fiu arogant sau vanitos,asa cum sunt multi in ziua de azi.
Desi sunt curajos, cum v-am spus mai sus cateodata am o stare de neincredere in anumite situatii.De exemplu daca vorbesc cu o fata frumoasa incep imediat sa ma intreb oare cum ma percepe ea pe mine,daca sunt destul de bun pentru ea/fac o impresie buna in fata ei,etc. Poate si voi ati experimentat astfel de situatii,cand intrati in contact cu o persoana pe placul vostru aveti o senzatie de usoara inferioritate.E greu sa imi dau seama cum ma percepe o persoana,unii oameni sunt politicosi din fire, simplul comportament frumos nu poate fi concludent.Socoteala de acasa nu se potriveste niciodata cu cea din targ.Acum,cand sunt acasa am 100% incredere in mine dar cand sunt in public increderea oscileaza. Vreau sa va spuneti si voi parerea.Am ajuns la concluzia ca tupeul sau curajul e doar un imbold pentru a masca o lipsa de incredere ascunsa.Iar lipsa de incredere se datoreaza faptului ca dorim sa fim vazuti in fata tuturor drept o persoana cat mai imaculata.Intr-un final solutia pentru asta ar fi sa ma comport cat mai natural in orice situatie, cand incercam sa parem ceea ce nu suntem lumea isi da seama.
Astept parerile voastre si va doresc noapte buna!

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bună dimineața! Așa se întâmplă când vrei să pari ceea ce nu ești. Se numește criză de identitate.