| ChildrenOfBodom a întrebat:

Vi se pare normal ca la vârsta de 12 ani să nu te maturizezi încă?! Vreau răspunsuri explicite.
Fundă happy

Răspuns Câştigător
| heartslow a răspuns:

E normal,sa mai ai inca lapsusuri,adica sa fi inca copil, si sa te comporti ca unul (pentru ca inca esti copil, pana la varsta de 18 ani).Dar maturizarea de care spui tu incepe pe la varsta de 14-15 ani cand discuti cu fete,cand ai iubita,cand ai trecut de prima faza (aceea a copilariei),si nu mai esti la fel (adica preferi sa stai uneori singur in casa si sa meditezi la tine ).
Ideea e ca trebuie sa te bucuri cat poti de mult de copilarie si adolescenta,pentru ca cu aceste clipe nu te mai intalnesti, si o sa-ti para rau daca nu le traiesti pe moment.
Sper ca te-am ajutat, funda?big grin

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tocmai de acum în colo o să începi să "formezi" caracterul pe care îl vei avea toată viața.
Maturizarea vine o dată cu experiențele vieții!
Pa, pa.

| Nymphetamine a răspuns:

La 12 ani esti inca un copil, nu are rost sa te chinui sa te maturizezi.Traieste'ti copilaria cat mai poti.Ai tot timpul din lume sa te maturizezi de la 14 ani incolo.

Sunt oameni care nici la 40 de ani nu s-au maturizat inca. happy

| Hhsygfn a răspuns:

Maturizarea la baieti incepe la 14 ani.Atunci ei se maturizeaza mental si fizic.
La fete insa, maturizarea incepe cu citiva ani inainte.11-12.
Dar aceste lucruri nu depind numai de sex, ci si de informatiile genetice transmise de la mama, tata(cat de repede sau maturizat ei, inaltimea lor, etc).

| McCrush a răspuns:

Maturizare in ce sens?

| arodoeht96 a răspuns:

Maturizarea nu vine odata cu varsta, ci cu acceptarea responsabilitatilor...winking

| DeeDee_8970 a răspuns:

Desi fetele se maturizeaza de la virsta de 12 ani.Mie mi se pare destul de normal. unele fete nu se maturizeaza nici la 16 - 17 ani.LinisHteste-te. esti deja in perioada adolescentei timpurii.asa ca deje esti un oarecum adolescent. Dar in ce sens nu te-ai matuRizat. Fizic sau psihic. Daca fizic atunci - mai ai timp (ti-am spus asta deja), daca psihic...dar cred ca adolescentii din societatea comtemporana sint ft dezvoLtati psihic, adica iti schimbi comportamenul, actele de autoritate ale părinţilor sunt cu greu suportate, incepi sa se interezezi despre totul din jurul tau.nu fi trist(-a). totul va fi Ok.mai ai inca timp.nu uita de inca o perioada a adolescentei cea propriu- zisa.adica mai ai Timp pentru dezvoltare fizica si mentala. Funda happy.(? )