| eusuntdeea a întrebat:

Voi ce credeti?
Cum a aparut lumea, cum am aparut noi?
Dupa parerea voastra, dar va rog sa si argumentatiwinking
Care mi se pare cel mai bun raspuns >--- Funditaa :*
Aaa, si scuze de categorie

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi, eu cred în teoria bisericii, cum că Dumnezeu a creeat pământul şi oamenii, pentru că mi se pare cam singura varianta credibilă.

| Arthur a răspuns:

Pentru credincioşi Dumnezeu a creeat lumea, iar pentru atei a apărut singură.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Arthur):

Dar mai sunt şi eu, care nu-s nici ateu nici credincios. Vreau şi eu o categorie a mea, cu propria ei versiune, se poate? thinking

Versiunea mea este: nu prea-mi pasă cum a apărut lumea, oricum asta nu se poate afla.

| Arthur a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ok, la viitorul răspuns te includ şi pe tine cu o categorie separată. Dar nu ştiu cum naiba s-a golit paharul, şi cred că mă interesează de ce e gol şi, musai, cine a creeat ce pun acolo!
Deci, ca să revin, cum s-ar putea intitula a treia categorie fără să includă una dintre cele două variante ( cea creaţionistă vs cea evoluţionistă )?
Să o numim categoria nebuloasă e bine prietene?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Arthur):

Din partea mea, putea să pocnească un inorog din copite iar universul să apară brusc. Atâta timp cât n-are efect asupra acţiunilor mele din prezent, nu înţeleg de ce m-ar preocupa asta thinking

| ascovit a răspuns:

Dintre cele trei teorii cunoscute de mine ( teologica, stiintifica si teoria migratiei) eu tind sa cred in teoria lui Charles Darwin ( cel care in "Evolutia speciilor" daca imi amintesc bine a "creat" teoria stiintifica, prin care lumea a aparut intamplator) insa itnd sa cred ca ceea ce el declara ca s-a intamplat intamplator a fost cu voia lui Dumnezeu. Dupa cum si Charles a declarat pus in fata structurii ochiului omenesc, " E nebunesc sa crezi ca totul a aparut intamplator."
Si ceea ce este la fel de important si nu are legatura cu intebarea ta dar tin sa spun, este ca Darwin dupa ce a vorbit intreaga lui viata despre a sa teorie, pe patul de moarte a cerut biblia.
Pe scurt, cred in teoria lui Darwin si cea teologica la un loc.
O zi buna si sarbatori fericite!

| GangstaGlock a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu a creeat-o man!
Ma pis pe cei cu stiinta si cu teoriile lor cu big bang ce nu e adevarat! Ganditi-va cum sa apara universul singur dintr-o explozie cu diaree! Deci Dumnezeu a creeat-o!

| SebastianAndrei a răspuns:

Pamantul o fost creat de univers si oameni au fost creati de insusi dumnezeu deoarece pamantul este foarte bine pozitionat fata de soare si cu ajutorul acestei intamplari din meteoriti care au lovit pamantu au avunt niste celule care au fost aduse pe pamant si cu ajutoru au fost vegenatiaq aceasta