| JustMe a întrebat:

Voi ce elev ati numi tocilar? elevul inteligent si mai dotat mental de la natura, care dupa scoala stie sa se distreze, se imbraca ca toata lumea si nu e un soarece de biblioteca sau elevul mai prostut, care nu face decat sa toceasca pentru ca de fapt nici nu intelege ce zice si nu ii pasa de aspectul fizic...intreb pentru ca am obs ca de multe ori prima variana e mai "tocilara"

Răspuns Câştigător
| xibalba a răspuns:

Daca e inteligent, nu toceste, intelege. Daca e tocilar, macar invata cum poate. Se straduieste. Mai bine tocilar, decat indiferent.

11 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

A 2a varianta.

| Klara a răspuns:

Eu am avut o tocilara adevarata in clasa, de'aia cum nici in filme nu vedeti. Era grasa, cu ochelari, coshuri si aparat dentar. Statea in prima banca si era "preferata" profilor. Raspundea la fiecare ora, invata lectiile ca pe tatal nostru, invata la mate exercitiile pe de rost, la ea in vocabular nu erau decat cuvintele:teme, lectii, exercitii. Invata cuvant cu cuvant pentru lucrari si nu dadea nimanui sa copieze (believe me, am stat cu ea in banca odata si nici de'a dracu nu vroia sa dea sa copieze, se punea efectiv pe lucrare ) si...toata clasa facea misto de ealaughing

| Gabystelistu95 a răspuns:

Aleg a doua varianta.

| MM a răspuns:

A doua varianta.

| BlackVeil a răspuns:

Inteligenta nu are nici o valoare, daca nu este slefuita!winking

| Sara a răspuns:

Eu cionsider ca 2a. :d prima e un har de la mama natura.

| Bia:X a răspuns:

@andreig eu nu cred ca elevul gras, cu ochelari si care nu-si ridica privirea din pamant e neaparat tocilar! tocilar e persoana care invata o lectie ca pe TATAL NOSTRU si daca il intrebi pe sarite ceva se pierde si nu stie sa raspunda, persoana care pierde zile intregi in biblioteca... de obicei tocilarii e adevarat ca poarta ochelari(poate si-au pierdut vederea daca stau atatea ore cu capul in cartiwinking ) dar nu toate persoanele cu ochelari, grase si care nu-si ridica privirea din pamant sunt tocilari! e clar ca a doua variantawinking

| andreig a răspuns:

Elevu gras, infect, cu ochelari, care nu ridica privirea din pamant, care asteapta lucrarea de la chimie, care invata lectiile cu 2 luni inainte. elevul ala ma pe care toti il numim distrus laughing))

| fzcsm a răspuns:

Clar a 2a varianta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocilarul este unul care invata lectia precum un papagal. Daca il intrebi pe sarite, se pierde si nu mai stie nimic.

| aka a răspuns:

Varianta a doua as zice din cele doua...Insa elev tocilar inseamna elev care invata totul pe derost fara sa si inteleaga ce a invatat...Prima varianta insa nu e, un tocilar de multe ori nu stie sa se distreze, si isi petrece timpul liber citind, scriind, mersul pe afara si calculatorul sunt scoase din discutie sau rar frecventate...

Varianta a doua zic eu.