| anonim_4396 a întrebat:

Eu invat foarte bine la scoala iau numai 10 si vreo doua sau trei note de 9.
Sa trecem la ce vroiam sa spun:Copii de la scoala imi spun "tocilara" sau anstaineta si ca sunt fraiera ca imi petrec timpul mai mult invatand.
Deci intrebarea:
1. Ce inseamna tocilar?
2. Ce inseamna soarece de biblioteca?
3.Credeti ca sunt asa?

Răspuns Câştigător
| shifii a răspuns:

1.tocilar inseamna sa tocesti, sa inveti pentru scoala in prostie, si mult si sa nu inteleg nimic din ce inveti, ceva la modul: spui lectia si daca te intrerupe cineva, trebuie sa o iei de la capat
2.asta nu stiu sigur ce inseamna, dar probabil tot pe acolo. cineva care mereu petrece timpul invatand si citind
3.eu acum nu stiu sigur cum inveti tu, dar pot sa te consolez asa: mai nou toti copiii fac oamenii cu note foarte mari tocilari, dar ei nici nu stiu ce inseamna a fi tocilar. Si o fac si din gelozie. Eu una am numai note de 10 si cativa 9 din primele clase, dar absolut nimeni din scoala nu ma face si nu m-a facut vreodata tocilara. De ce? Pentru ca ei ma cunosc foarte bine, ei stiu ca desi eu invat, sunt vorbareata, nebuna si daca te-ai uita la mine, si nu ai stii ce note am, nu ai crede ca am note asa bune. Eu zic sa le arati si tu ca nu te preocupa numai invatatul, ca ai o viata, ca in timpul liber faci si altceva decat chestii legate de scoala. Si incearca cat mai putin sa vorbesti despre scoala cu ceilalti, sa nu creada ca esti obsedata sau chestii in gen.
Sper ca te-am ajutat. Bafta!:*

9 răspunsuri:
| pufulete17 a răspuns:

1.inseamna ca tocesti(in cazul inveti prea mult)2.ca stai cu capul mult in carti3.da dar sa iti spun ceva...pe tine trebuie sa te intereseze ce vrei tu sa faci si parerea celor aproape tie nu ce stiu eu ce golan care nu stie cat 1, 1 si cu altu si cu 3 legat de 4! bafta

| Barbiie a răspuns:

Buna. un tocialar e acela care invata papagaleste,adica, invata pe derost fara sa inteleaga nimic! de exemplu, iti da 15 pagini de invatat,le inveti pe toate PE DEROST, dar daca te intreaba cineva despre ce e vorba, sau ideile cele mai importante din acele 15 pagini nu sti sa zici! asta inseamna tocilar,si de asemenea,soarece de biblioteca. sa inveti prost si fara rost big grin
si, nu, nu cred ca esti asa.pentru ca daca ai numai 10 nu inseamna ca esti tocilara,inseamna ca esti desteapta :*
tine-o` tot asa, scumpo big grin succes in continuare big grin si lasa lumea sa vorbeasca, ca d`aia are gura! invidie happy

| MikeAlexis a răspuns:

1.Din ce am mai auzit si eu pe la scoal tocilar se numeste copilu care nu are altceva de facut infara decat sa invete,invete,teme,teme, si iar teme. Lasand la o parte relaxarea, iesirea in oras cu prietenii.
2. Soarece de biblioteca este asemanator cu ce ti-am explicat la nr. 1
3. Spune-ne tu despre tine cum esti. Doar nu sunt nostradamus

| alintush15 a răspuns:

Nu tu nu esti asa__eu personal tot invat foarte bine dar pot spune ca am multi prieteni si oarecare aoutoritate in clasa si putin si in scoala__vorba ar fi ca tu inveti si nu prea ai timp de colegi sau pur si simplu sa stai de vb cu ei___poate tie nu-ti este interesant sa vb cu ei pentru ca esti putin mai inteligenta__dar un sfat ar fi sa mai gasesti si unele teme de discutii si sa le dovedesti ca nu esti capabila doar de a fi desteapta dar poti fi si COOL__bafta

| MadutzaB a răspuns:

1.tocilar inseamna practic sa tocesti mereu, sa inveti tot timpul
2.Soarece de biblioteca este o metafora, ceva gen ca ai stat non-stop cu nasul in carti si ai invata.
3.Sincer nu cred ca esti o tocilara, cred ca ti'ai stabilit bine interesele si ca vrei sa faci ceva cu viata ta.Nu pune la suflet ceea ce iti spun colegii, unii poate sunt invidiosi pe tine pentru ca nu pot ajunge la performantele tale.Dar crede'ma ca mai tarziu iti vor ajuta toate acestea.

| raducmustiuc a răspuns:

Da, esti!

| VesnicRatacitore a răspuns (pentru raducmustiuc):

Ar trebui sa fii geloasa pe ea

| luschan a răspuns:

Am dat peste asta din intaplare si cred ca te intereseaza http://oameniimari.blogspot.com/......-este.html

| lavinice1_3593 a răspuns:

Tocilar inseamna destept, e si normal.