| maryana5 a întrebat:

Voi ce enigme sau ghicitori stiti?
incep eu:un baiat era intr-un targ si la un moment dat vine la el un domn care ii spune:"Ce zici, esti de acord? Daca iti scriu greutatea exacta pe hartie, imi dai 50$? Daca nu, iti dau eu 50$!"
Baiatul se uita in jur, vede ca nu era niciun catar cu care sa-l poata cantari si isi zice ca, orice ar spune domnul, el va mintzi si va lua banii.
Totusi, a trebuit sa plateasca 50$.
Cum a fost posibil acest lucru?

ps. cine vrea sa-i zic raspunsul big grin?
pps. puteti sa-mi scriti intrebari dar va voi raspunde doar cu nu, da si poate.

xoxoooo, mary devil-

Răspuns Câştigător
| selef a răspuns:

Rima e sub apa?

22 răspunsuri:
| maryana5 explică:

@selef:domnul trebuia sa scrie pe hartie nu sa-i spuna direct cum ar fi el trebuia sa ghiceasca dar totusi bun argument thinking dar nu e solutiawinking

| maryana5 explică:

Ding-ding-ding si avem un castigatoooor -

| maryana5 explică:

Mai stiu o enigma:U D T P C S S _ _ _
ce litere lipsesc?

xoxooo, mary peace sign

| maryana5 explică:

mai am o enigma :-D...mai degraba o ghicitoare :-D sau whatever trebuie' sa ghicitzi laughing

Militarii au,
Ofiterii n-au,
Mama are doua
Mama Mare are trei.

Ce au pan' la urma confused?

| maryana5 explică:

@ Toti_pentru_Ioana : citeste si tu din cand in cand ce zic altii... waiting si am si zis ca au ghicit waiting dar whatever oh go on tu esti prea grabita pentru. o intrebare atat de patetica oh go on
asa ca iti voi lasa eu raspunsurile tie...personalwinking :
1. enigma cu baiatul a fost rezolvata de tine partial... dar @sheri a ghicit tongue
2. enigma UDTPCSS_ _ _ a fost castigata de @Sunshine
3. sper sa gasesti tu raspunsulwinking ca de critici esti tare bunawinking

daca te intrebi de ce nu am ales un castigator...ehh gandeste si singura tongue ca in viata nimic nu ti se ofera pe tava tongue

xoxooo, marywinking

| JackieSue a răspuns:

Aia de la dulce e testul de inteligenta a lui Albert Einstein...si va ia cam 1h s-o faceti, va dau raspunsurile daca vreti.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Ghicitoare:

Foaie verde barabula...
Stau in apa pan' la....brau!
Intrebarea: unde e rima?

| dulshe a răspuns:

Exista 5 case de culori diferite.
In fiecare casa locuieste o persoana de alta nationalitate.
Fiecare persoana bea un altfel de tip de bautura, fumeaza alta
marca de tigari si are alt animal de casa.

Sa se stabileasca cui ii apartine PESTISORUL DIN ACVARIU avand in vedere ca :

- britanicul locuieste in casa rosie;
- suedezul are un caine;
- danezul bea ceai;
- casa verde se afla in stanga casei albe;
- locatarul casei verzi bea cafea;
- persoana care fumeaza Pall Mall are o pasare;
- locatarul care locuieste in casa din mijloc bea lapte;
- proprietarul casei galbene fumeaza Dunhill;
- norvegianul locuieste in prima casa;
- fumatorul de Marlboro sta langa cel care are o pisica;
- cel care are un cal locuieste langa cel care fumeaza Dunhill;
- fumatorul de Winfield bea bere;
- norvegianul locuieste langa casa albastra;
- germanul fumeaza Rothmans;
- fumatorul de Marlboro are un vecin care bea apa.

raspuns

galbena albastra rosie verde alba
norvegian danez britanic german suedez
Dunhill Marlboro Pall Mall Rothmans Winfield
apa ceai lapte cafea bere
pisica cal pasare PESTE caine

| Shery a răspuns:

Omul a scris "greutatea exacta". e bine? big grin

| selef a răspuns:

O rezolvare ar fi:domnul spune ai 35 kg(un exemplu), adevarat?
Baiatul spune nu am 37 kg. Dupa care domnul noteaza pe hartie si eu arata. Deci este bun de plata.

| Sunshine_2005 a răspuns:

U D T P C S S O N Z...sunt initialele numerelor de la unu la zece:d

| Sunshine_2005 a răspuns:

Maryana5 raspunsul la ultima intrebare este m, nu?:d

| J7anine a răspuns:

Eu as fi scris pe hartie: "greutatea ta exacta" laughing

| J7anine a răspuns:

@maryana5: ai uitat sa ne dai raspunsul la prima tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost odata un membru mai ciudat al comunitatii TPU.Si intr-o zi cu soare mai pe la amiaza, incepe sa elucideze cazuri cu autor necunoscut.In timp ce isi desfasura activitatea de cercetare vine un om al strazii si ii spune: Daca imi dai 2 euro iti spun cine o sa fie urmatorul presedinte.Se tot gandeste si spune, decat sa cheltuiesc 2 euro cu tine mai bine nu ma prezint la vot.Cine a iesit presedinte?

Cum a fost posibil sa se intample? Cine vrea sa ii spun raspunsul sa astepte pana in noiembrie. Puteti sa scrieti orice varianta sigur aia este cum spuneti voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca el stia ca va minti ca sa ia banii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inventeaza unul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La intrebarea aia cu ofiterii militarii, mama si mama mare au/ nu au litera,, a,, sau litera,, m,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A scris "greutatea exacta"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da suat lak

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ad hgdhhgufdgvdijg kdmgvofdmg